suitsusauna keris

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Vasta
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas rokikas »

pikk88 kirjutas: 19 Jaan 2020, 10:04 Samas on see ju selge fakt, et eri küttekehade tekitatud samad soojakraadid on erinevalt tajutavad? Keskkütte 24 kraadi on midagi muud, kui ahikütte 24 kraadi.
Oled ikka päris kindel et tegemist faktiga? Kui ahju kütmise ajal sellega kaasnev aktiivne ruumi ventileerimine kõrvale jätta siis kas tõesti on vahet kas soojus kiirgab plekkradikalt või ahju plekkestalt?
Kui ahi on soojaks aetud koldes olevate elektritennidega, Soomes vahest teatud põhjustel kasutatud lahendus, siis kas ka ahjust kiirguv soojus on teine võrreldes puude põlemisest salvestunud soojusest?

Pakun et legend mõnusast ahjusoojusest on tingitud paljuski just tihtipeale ahjuküttega kaasneva ruumi suure temperatuurikõikumisega ja vanede majade si.a soojapidavusega.
Tuled külmal talvepäeval koju, teed tule alla ja juba paari tunni pärast võid kampsuni seljast võtta. Ahjust kiirgab tuntavalt sooja üle kogu ruumi aga tajud seda just seetõttu et "seljatagune" st. välisseinad külmad ning see erinev soojuskiirgus keha erineval küljel ka hästi tajutav. Sisuliselt rõõmustad sest kuigi "pe.se" veel külmetab siis nina juba üles sulatatud. Selleks et aru saada mis on hea peab kõigepealt halb olema!
Keskütte "probleemiks" see et kogu ruum on suht ühtlase temperatuuriga ja mingit kontrasti ei teki. Ehk et igav. :blackeye:
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2067
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Ok, las ma sõnastan selle lause siis natuke ümber. Fakt on see, et mina isiklikult tajun eri küttekehade tekitatud samasid soojakraade küll erinevalt :)
Võrdlusmomendina pidasin silmas just seda, et endal korteris kirjade ja normide järgi kõik vastab tänapäeva nõuetele ja 24 kraadi on jahe. 24,5 kraadi on täpselt paras. Samas kui värskelt köetud pliit annab suures köögis soojakraadideks 22 kraadi ning see on tegelikult üsnagi palav. Olen tegelikult eluaeg(kui viimased paar aastat välja jätta) elanud ahiküttega elamises ning seda rohkem nautinud, kui keskkütet. Rokikas väidab, et asi erinevas ventileerimises? Ennevanasti sai ahi ära köetud, siiber kinni pandud aga elamine oli igati parajalt soe ning parajalt ventileeritud veel ka 5-6 tundi peale ahju kütmist. Aga selleks ajaks oli kütmisega toimuv ventileerimine juba ammu oma mõju kaotanud. Kuid see kõik läheb juba "natukene" teemast kõrvale. Jutt peaks käima ju ikkagi suitsusauna kerisest...
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Ventilatsiooni jätsin hetkel kõrvale sest see võib mõnel hoonel olla väga hästi lahendatud aga mõnel sisuliselt olematu ning seetõttu pole nagu eriti mõtet seda siia arutellu pookida.
Mõnes majas võib ahjuküte olla peaaegu et elupäästja kui ruumide õhu kvaliteeti silmas pidada. Loomulik ventilatsioon ei toimi aga õhtune ahju kütmine ventileerib ruumid nii et kannatab ilma peavaluta seal magada. Kui nüüd ahi asendada näiteks õhk-õhk soojuspumbaga siis ärkad "pea paks otsas". Süüdi selles ei ole ju soojuspump vaid olematu ventilatsioon. Tee see korda ja magad nagu oleksid ahju kütnud. ;)

Pane enda ja pliidi vahele läbipaistmatu kaitseekraan ja 10-15 min. pärast tunned et toa temp on 22 C mitte 24,5 C .
Mulle ka meeldib ahju kütta ja "puupliidiga" süüa teha. Võtan pliidirauast rõngad välja ja panen sinna sisse malmist paja https://www.osta.ee/malmist-pada-kazan- ... 34798.html ning saab nii mõndagi huvitavat vaaritada. Mulle lihtsalt enam ei meeldi olla sõltuv ahjuküttest, on palju mugavamaid lahendusi ju olemas. Vahest on ju tore ratsutada aga igapäevaselt eelistan siiski autot! :hello:
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Kui ei meeldi, siis ei oska ka hinnata ja vastupidi.

Kui nüüd öeldakse, et saunal ja saunal pole vahet, siis kerige p-sse :blush:
Pottseppmeister "Kaminahi"
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2067
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Rokikas sa väidad, et ventilatsiooni jätsid hetkel kõrvale? Ei jätnud ju, sest sa väidad: "Mõnes majas võib ahjuküte olla peaaegu et elupäästja kui ruumide õhu kvaliteeti silmas pidada. Loomulik ventilatsioon ei toimi aga õhtune ahju kütmine ventileerib ruumid nii et kannatab ilma peavaluta seal magada." Kui nüüd ahi asendada näiteks õhk-õhk soojuspumbaga siis ärkad "pea paks otsas". Süüdi selles ei ole ju soojuspump vaid olematu ventilatsioon. Tee see korda ja magad nagu oleksid ahju kütnud. Ehk siis tuleb sinu jutust välja nagu piisaks õhtusest ahjukütmisest selleks, et järgnevad 24h oleks elamises värske õhk? Sellesse väitesse suhtun ma küll väga skeptiliselt. Nõus, et ahju kütmise ajal on toas õhk puhtam, sest liigub sellel ajal hoones. Kuid peale kütmise lõpetamist? Kindlasti liigub aga mitte enam sellises koguses. Kuid nagu eelnevalt juba sai mainitud siis see kõik ei ole suitsusauna kerisesse puutuv.
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas rokikas »

pikk88 kirjutas: 22 Jaan 2020, 09:08Rokikas sa väidad, et ventilatsiooni jätsid hetkel kõrvale? Ei jätnud ju, sest sa väidad: ....
Äkki kasutaks tiba mõistust ja pööraks tähelepanu postituste ajalisele järjestusele!
Mina jätsin vendi kõrvale, sina tirisid ta teemasse, mina põhjendasin miks jätsin ta kõrvale!
rokikas kirjutas: 21 Jaan 2020, 07:03 Kui ahju kütmise ajal sellega kaasnev aktiivne ruumi ventileerimine kõrvale jätta siis ....
pikk88 kirjutas: 21 Jaan 2020, 08:00 Rokikas väidab, et asi erinevas ventileerimises?..
rokikas kirjutas: 21 Jaan 2020, 08:45 Ventilatsiooni jätsin hetkel kõrvale sest .....
:this:
pikk88 kirjutas: 22 Jaan 2020, 09:08Ehk siis tuleb sinu jutust välja nagu piisaks õhtusest ahjukütmisest selleks, et järgnevad 24h oleks elamises värske õhk?
Too välja kus ma olen 24 h juttu kirjutanud? Miks sellised korduvad valeväited vajalikud on?
rokikas kirjutas: 21 Jaan 2020, 08:45 Loomulik ventilatsioon ei toimi aga õhtune ahju kütmine ventileerib ruumid nii et kannatab ilma peavaluta seal magada.
Kas väidad tõsiselt et kui suht olematu ventilatsiooniga majast enne magama minekut läbi liigutada 100+ m3. värsket õhku (10+ kg. halge põletades) siis ei muutu ruumi õhk magamise ajaks paremaks?
Vasta