suitsusauna keris

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
m4x1x
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 42
Liitunud: 16 Jaan 2015, 21:02

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas m4x1x »

Tegin korda. Ei teagi mis selle upload.ee-l viga oli. Ülejäänud ehituse pildid lisan ka tõenäoliselt albumina aga ootan esmalt nende kiikamispiltide heietamise ära.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas motamees »

Ühe pildi põhjal raske heietada. Suure töö ära teinud ja küll ta töötab. Ilma ukseta ongi parem sisse kütta. Lisaõhku palju, siis ei kuumene ahi nii järsku.
Mis muud kut :good: juba valmissaamise eest.
Pildid võiks ikke otse foorumi riputada. Siis on mõne aasta pärast ka huvitatutel uudistada. Igatsorti lingid jäävad mõne aja pärast lihtsalt kirjadeks.
.
Tel 5o9279o
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Ei saagi aru....millal selle veel valmis jõudsid teha ...aga vähemalt selgus kadumise põhjus :) :)
Tundub toimivat kui alaühendus ilma ukseta põleb... :good:
Keskmine
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 212
Liitunud: 14 Sept 2011, 20:38
Asukoht: Jõgevamaa
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 19 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas Keskmine »

P.M teemavaliselt! Mul on relsse,kui keegi vajab.
meelisvaiksaar
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 10 Veebr 2011, 20:18
On tänanud: 71 korda
On tänatud: 70 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas meelisvaiksaar »

Hommikut.
Milleks suitsusauna kerisele relsse või muud metalli vaja??
Meelis
Mõned teevad külma,mina teen sooja.(Koldevaim)
Tel. 53 966 469
m4x1x
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 42
Liitunud: 16 Jaan 2015, 21:02

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas m4x1x »

Ka minu suureks imestuseks tõmbas see väga hästi aga korsten oli juba eelnevalt soe ka. Võtan üks õhtu selle pildikogu ette ja hakkan üles riputama. Ainuke häda on sellega et üle 1mb pilte panna ei saa ja see tõttu pean igat pilti väiksemaks tegema. Hea on see et ahjuehituse käigus tehtud pildid pole nii hea kvaliteediga et need ületaks 1mb piiri.

Eks mul seal mõned vead on kindlasti. Eelnev kompott muidugi ainult ootas millal saaks kogu sauna põlema panna. Hea oli see et vana korsten ei tõmmanud pooltki nii hästi kui praegune ja see toru seal ei läinud ohtlikult kuumaks. Küll aga oli alumine korrus tahma täis ja pmst oli tegu suitsusaunaga. Ja mina ei suutnud seda pommi lihtsalt kauem vaadata.
20150909_202157.jpg
20150909_202157.jpg (160.64 KiB) Vaadatud 6073 korda
20150909_202132.jpg
20150909_202132.jpg (190.92 KiB) Vaadatud 6073 korda
Viimati muutis m4x1x, 07 Nov 2015, 12:06, muudetud 1 kord kokku.
m4x1x
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 42
Liitunud: 16 Jaan 2015, 21:02

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas m4x1x »

Suitsusauna kerisele vast polegi mõtet raisata aga suitsukerisele millel suits korstnasse läheb ja relsid sul juba olemas on siis miks mitte? Kindlasti saab ju teisiti.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas motamees »

meelisvaiksaar kirjutas:Hommikut...
Mina neh.
meelisvaiksaar kirjutas:...
Milleks suitsusauna kerisele relsse või muud metalli vaja...
Kas sa teeksid valumassast toed.

M4x1x.
Korsten jäi kommenteerimata.
See on ilus töö. Robi käekirja on tunda.
.
Tel 5o9279o
kahjur
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 179
Liitunud: 16 Apr 2012, 13:55
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 9 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas kahjur »

kahjur kirjutas:Kindlam on HBO+ 60 mm paksusest plaadist teha, saed pooleks saad 2 tk 15 cm kõrgust tükki. Leegi kohalt võib teravamaks lõigata.

Kas sul on ruumipuudus? Kui ei ole siis tee lamav kolle, saad kerise madalamale.
Kõigepealt soovitaksin ikka iseennast.

Vanaraud vii Kuusakoskisse seal maksavad selle eest 100€
Asju võib teha talupojamõistusega - kui sellel talupojal on mõistust targematelt nõu küsida!
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas motamees »

Vanaraua kilohind on praegu madalseisus ja relsse sinna ei tasu viia.
Rauda ma ahju sees ei poolda, aga #kõige kindlam on HBO+# on ju tõestamata variant. Siit ka küsimus Kahjurile - Miks sa nii arvad?
.
Tel 5o9279o
kahjur
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 179
Liitunud: 16 Apr 2012, 13:55
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 9 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas kahjur »

motamees kirjutas: #kõige kindlam
Kõige kindlam on üldse mitte ehitada - siis ei saa ju viltu ka minna
Kindlam on ehitada kerisekividega võimalikult sarnasest materjalist
Puidu ja metalli seega välistaks
Asju võib teha talupojamõistusega - kui sellel talupojal on mõistust targematelt nõu küsida!
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Kui nüüd lõpuni aus olla, siis vanadel kerisahjudel oli kasutatud just palgist kokku tapitud võõd ümber ahju, et ahi koos seisaks. Vabakas on neid näha ja kõetakse ka.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

motamees kirjutas: 22 Jaan 2015, 19:40 Relsside asmele võima kasutada ka valumassa "kange".
Selgitad ehk paari sõnaga lahti, millega tegu?
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas motamees »

Võtad Weberi VM TULI ja valad omale "relsid". Hoolega tuleb jälgida kotil kirjutatut.
.
Tel 5o9279o
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Pilt selge. Tänud selgituse eest.
Torutööd Tartus 56 932 898
raga
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 504
Liitunud: 22 Apr 2009, 23:52
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 22 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas raga »

Lihtsalt kandilised VM plokid võivad natu nõrgaks jääda eks olene suurusest. Ise olen aretanud ja tegingi tegelt täitsa valmis ühes tükis kerisevõlvi, alt siis kergelt võlvi kujuga, pealt sirge mõõdud 59x67. Pilti ei lasknud lisada.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

raga kirjutas: 15 Nov 2019, 10:00 Ise olen aretanud ... alt siis kergelt võlvi kujuga, pealt sirge mõõdud 59x67. .

Võlvielemendid saab tõesti valada võlvi kujuga. Ja valatud võlv saab olla pealt sirge. :)
Pottseppmeister "Kaminahi"
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas aero »

raga kirjutas: 15 Nov 2019, 10:00 ... Pilti ei lasknud lisada.
pildi saad laadida mingisse pilve, kasvōi upload.ee, ja postitusse paned lingi.
raga
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 504
Liitunud: 22 Apr 2009, 23:52
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 22 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas raga »

ma pole väge arvutitark, aga võin nutikaga saata, kui numbri annad! Või siis feisis veel mugavam.
meelisvaiksaar
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 10 Veebr 2011, 20:18
On tänanud: 71 korda
On tänatud: 70 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas meelisvaiksaar »

Motamees.
Olen suitsusauna keriseid teinud SA 5 st võlvidena ja toimivad.
Mõned inimesed ütlevad,et raua kuumutamisel tekkivad mingid halvad ioonid. ma ise ei ole nii pädev sel teemal aga shamotist saavad ka head. Lõikamist ja möllamist on rohkem aga.. Ioone pole :hello:
Mõned teevad külma,mina teen sooja.(Koldevaim)
Tel. 53 966 469
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10775
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas Urmas »

meelisvaiksaar kirjutas: 16 Jaan 2020, 09:44 Mõned inimesed ütlevad,et raua kuumutamisel tekkivad mingid halvad ioonid. ma ise ei ole nii pädev sel teemal aga shamotist saavad ka head. Lõikamist ja möllamist on rohkem aga.. Ioone pole :hello:
Hakkas huvitama see mõnede inimeste ütlemine ja tekkisid mõned küsimused. Kas on tehtud ja kus kohast võiks leida statistikat metallurgide/seppade versus näiteks meessoost kirjanike keskmise eluea kohta? Kas on väga suur vahe eluea pikkusel? :scratch: Metallurgide all mõtlen neid, kes vahetult tegelevad sulametalliga ja loodan, et seppade elukutsest on ettekujutus olemas. Meessoost kirjanikud on vist need, kes "halbade ioonidega" eluajal ei tohiks eriti kokku puutuda.
Meelis, kui sa isegi loed lameda maa pooldajate "teadustöid" raua kuumutamisel tekkivate mingite(?) halbade ioonide kohta, siis ei tasu seda kohe viimse tõe pähe võtta. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas ping »

Urmas kirjutas: 18 Jaan 2020, 14:53
meelisvaiksaar kirjutas: 16 Jaan 2020, 09:44 Mõned inimesed ütlevad,et raua kuumutamisel tekkivad mingid halvad ioonid. ma ise ei ole nii pädev sel teemal aga shamotist saavad ka head. Lõikamist ja möllamist on rohkem aga.. Ioone pole
Hakkas huvitama see mõnede inimeste ütlemine ja tekkisid mõned küsimused. Kas on tehtud ja kus kohast võiks leida statistikat metallurgide/seppade versus näiteks meessoost kirjanike keskmise eluea kohta? Kas on väga suur vahe eluea pikkusel? :scratch: Metallurgide all mõtlen neid, kes vahetult tegelevad sulametalliga ja loodan, et seppade elukutsest on ettekujutus olemas. Meessoost kirjanikud on vist need, kes "halbade ioonidega" eluajal ei tohiks eriti kokku puutuda.
Meelis, kui sa isegi loed lameda maa pooldajate "teadustöid" raua kuumutamisel tekkivate mingite(?) halbade ioonide kohta, siis ei tasu seda kohe viimse tõe pähe võtta. ;)
Nõuka ajal oli kohustuslik kontroll igal aastal tervist kahjustaval tööl (sulametallidega tegelejatel).
Näiteks kaablimontööridel, kes tegelesid kaablite jootmisega kontrolliti organismi raskemetallide sisaldust ja kui piirnorm käes, keelas arst tegevuse.

Tänapäeval sellist nõuet pole, aga oma raha eest saab tellida Synlab`ist Saksas tehtava analüüsi. ca 150eur maksin.

Seppade ajalooline rõivatükk on olnud paksust seanahast põll, see kaitseb kuumast rauast ja keevitamisel eralduva Gammakiirguse eest, (et mune ära ei võtaks).
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10775
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ping kirjutas: 18 Jaan 2020, 15:36 Seppade ajalooline rõivatükk on olnud paksust seanahast põll, see kaitseb kuumast rauast ja keevitamisel eralduva Gammakiirguse eest, (et mune ära ei võtaks).
:hello:
Vikipeediast diagonaalis lugedes gammakiirguse kohta, sain loetust aru, et see seppade seanahkne põll oma kottide kaitseks on puhas enesepettus/-lohutus. Gammakiirguse vastu aitab ainult pliist põll. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas motamees »

Eks see iooni jutt imelikuna tundub, aga midagi seal võib ka olla...
Ilmselt tervisele ta kahjulik olla ei saa, muidu oleks hulk inimesi maailmas vähem. UKaas ja Norras on väga palju metallist "ahjusid". Kindlasti veel mujal ka, aga sellest räägivad need, kes seal käinud/näinud.
...mul oli kunagi terve maja küte bullerjani pealt. Küttis kenasti terve maja ära. Agad ja probleemid tulid hiljem. Et pereliikmed ja külalised ei kurdaks külmatunde üle, pidi majas hoidma 24 kraadi. Õhtuti oli selline tunne, nagu silma oleks liiva raputatud. Ehitasin ahju. Elamine tundus soojana juba 20 kraadi juures. Hiljem selgus ka, et liivaraputaja oli koos bullerjaniga ära läinud. Kas silmade probleem oli ioonidest tingitud või miskist muust, seda ma väita ei julge. Kindel on aga see, et korstnapõlengud olid bullerjani süü.
Ja ma ei teagi, mis soome sauna ahjudest nüüd saab.
.
Tel 5o9279o
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: suitsusauna keris

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Gammakiirgus peaks siis ju silmamunade peale ka hakkama? Muus osas pole nagu kuulma juhtunud, et sepad ajalooliselt kehva tervisega oleksid või, et see niiväga tervist kahjustav töö oleks. Seanahkne põll oli minuteada ikka esmajärjekorras kaitseks kuumuse eest?
Kas need kaablimontöörid, kes jootmisega tegelesid ja kellede organismide raskemetallide sisaldust kontrolliti, mitte ei tegelenud pidevalt tinaga? See peaks ju küll (erinevalt rauast) olema mürgine metall?
Samas on see ju selge fakt, et eri küttekehade tekitatud samad soojakraadid on erinevalt tajutavad? Keskkütte 24 kraadi on midagi muud, kui ahikütte 24 kraadi. Samuti on tajutav vahe ka rauast kerise ja kivist laotud kerise leilil ning soojusel...
Torutööd Tartus 56 932 898
Vasta