Väga kõrge niiskus korteris

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Väga kõrge niiskus korteris

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Rein Sa kirjutas: 18 Nov 2019, 13:10 Mina esitasin kahtluse, et kui aken avada ja näiteks väljas on niiskuse hulk kuupmeetris suurem, kui sees, kas siis ei tule hoopis niiskus tuppa? Aga miks siis õhus ei ole samuti, kui aurustunud vee hulk kuupmeetris on näiteks väljas suurem, kui sees? Sest ka suhtelise niiskuse protsent sõltub ju niiskuse hulgast õhus, kui tuleb niiskust tuppa, siis ka protsent suureneb, olgu temperatuur kasvõi sama.
Sest "aurustunud vee hulk kuupmeetris" on otseselt sõltuv temperatuurist ja "niiskuse protsenti" arvutakse vastu _konkreetse temperatuuri_ maksimumi. Sulle toodi eelnevalt tabel: https://opik.fyysika.ee/index.php/book/ ... ction/5033

Kui väljas on 0 kraadi, siis 100% _suhtelise niiskusega_ on kuupmeetris 4.85g vett. Kui sul on toas 20 kraadi ja sul õnnestub see väline kuupmeeter kilekotti pakkida ja tuppa tassida, siis on see ainult 28% suhtelist niiskust (4.85/17.3). Seega ei tule sul mingit niiskust tuppa Eesti kliimas enamikel juhtudel.

Nendel vähestel juhtudel, kus välistemperatuur ja suhteline niiskus on kõrgemad, kui siseruumis, siis tõepoolest, see niiskus kondenseerub (tavaliselt) konditsioneeri elemendil ja juhitakse sealt minema. Niiskusregulatsiooni võimega seadmed jahutavad õhu vastavalt samale kõverale veel rohkem maha, et niiskus eraldada ja seejärel uuesti kütavad oodatud temperatuurile.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Väga kõrge niiskus korteris

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Rein Sa kirjutas: 18 Nov 2019, 13:10kui aken avada ja näiteks väljas on niiskuse hulk kuupmeetris suurem, kui sees, kas siis ei tule hoopis niiskus tuppa
Kui väljas on külmem, kui toas, siis vähendab akende avamine ja tuulutamine ALATI toaõhu suhtelist niiskust (muidugi eeldusel, et kütteseade suudab peale akende sulgemist külma välisõhu soojaks kütta).
Vaata neid graafikuid ja tabeleid - näiteks praegu väljas on +5 C ja õhuniiskus 100 %, (veeauru 6,8 g/m³) ja toas soojenedes kuni +25 C oleks sellesama välisõhu suhteline niiskus ainult 20 %. Kogu toaõhk muidugi ei vahetu ja toas tekib niiskust juurde jms, aga põhimõte on just selline. Talvel -20 C on asi veelgi kontrastsem.
Edit: isand Rabarebane reageeris kiiremini, aga kordamine on tarkuse ema.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Väga kõrge niiskus korteris

Lugemata postitus Postitas ping »

Rein Sa kirjutas: 18 Nov 2019, 13:10 Ärge nüüd pahandage ... Näiteks, kui avame akna ja jätamegi avatuks, siis lõpuks on toas kui ka väljas võrdne temperatuur ja niiskuse hulk? .....
Õige, et kui "jätta aken avatuks" on varsti toas külm ja väljas soe. :grin:

Aga effektiivsel "aknaga ventileerides" avatakse aken vaid mõneks minutiks, et vahetuks kiiresti teatud kogus õhku (õhu soojusmahutavus on suht väike) ja toas olevate esemete ning pindade temperatuur ei muutuks. Need soojendavad kiiresti õhu eelnevale tasemele.
Ja sellist akna lühiajalist avamist korratakse iga tunni paari tagant. Õhutamise vajadus on näha niiskusemõõtjalt.

(Juba kui ma veel päris noor olin, lugesin ma vanadest tervishoiu raamatutest sellisel viisil arstide poolt soovitatud ventileerimismoodust ja olen kasutanud korduvalt "tsüklilise ventileerimisega" ruumide kuivatamise viisi.
Näiteks pärast suletud hoones põrandavalu ja krohvimist, kui maija on toodud mõni tonn vett.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Vasta