20a maja ost

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
kaidi_h
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 21 Aug 2019, 15:16

20a maja ost

Lugemata postitus Postitas kaidi_h »

Tere!

Aidake võhikut.
Kaalume maja ostu või siis ehitamist. Eelistame hetkel ostu, kuna erilisi teadmisi ehitamisest ei ole. Ostu puhul kindlasti enne tehingut laseme majale teha ostueelse ülevaatuse. Kuna soovime osta Tallinna linna kivimaja, siis hinna tõttu on silma jäänud sellised u20 a vanused majad. Neile on ka enim pakkumisi.

Küsimus nüüd selline. Mida arvestada sellise 20a vanuse maja ostul. Ehitisregistris järgmised andmed:
Vundamendi liik:madalvundament
Kande- ja jäigastavate konstruktsioonide materjal:tellis, monteeritav raudbetoon. Välisseina välisviimistluse materjal:krohv. Välisseina liik: tellis, väikeplokk. Katuste ja katuselagede kandva osa materjal: monteeritav raudbetoon, puit. Vahelagede kandva osa materjal:monteeritav raudbetoon, puit. Katusekatte materjal:katusekivi.
Kütteks vesipõrandaküte maasoojuspumbaga

Eeldusel, et maja on korralikult ehitatud ja hooldatud, siis mis on maja eeldatav eluiga? 50 aastase elueaga maja vast pole ju sel juhul mõtet osta, kui 30 aasta pärast juba vaja maha lammutada. Kaua raudbetooni vastu peab? Majad vajavad eluea jooksul 2-3 kapitaalremonti. Seega siis juba varsti. Siseviimistluse ja fassaadi värskendamine aja jooksul on arusaadav. Maja näeb hetkel muidu väga korralik välja. Aga mida on vaja kapitaalremondi korras vaja tänapäevastel majadel teha? Aknad vahetada? Soojuspump peagi uus osta? Kaua need küttekollektorid vastu peavad? Kas seina ja katuse soojustusmaterjalid kestavad sama kaua kui maja eluiga? Millega veel arvestada?

Või mõtekam uuemat maja otsida? Ausalt õeldes ei soovi kohe lähiaastatel suuri ja kulukaid remonditöid ette võtta.
meelis11
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 410
Liitunud: 25 Apr 2016, 14:57
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 11 korda

Re: 20a maja ost

Lugemata postitus Postitas meelis11 »

Eks see ostueelne kontroll tasuks teha küll, eriti kui ise asja ei jaga. Ilmselt saad enamus küsimustele sealt vastuse. Saad need ju eksperdilt küsida ka ülevaatuse ajal.
Disainitud eluiga on 50 aastat - see tähendab, et enamus kasutatud materjale peaks selle aja vastu pidama - konstruktsioonid, soojustus jne. See kui "kell kukub", ei tähenda, et maja kohe kõrvitsaks muutub. Korralikult ehitatud maja peab kindlasti rohkem, kui 50a vastu. Eks kõik ongi detailides kinni, millest peaks saama hea ülevaate ostueelse kontrolliga. 20a pole korraliku maja puhul mingi vanus, mida peaks kartma.
Aga 20a maja puhul on võimalik, et tehnosüsteemid võivad olla oma eluea lõpul - näiteks maasoojuspump, kui see on ehituse-aegne.

Mida ise kindlasti teeks, küsiks näha elektriarveid/küttearveid (maaküttel on kõik elektriarvel koos). Hea kui saaks terve aasta elektrikulu kokku või kuude lõikes. Sealt saad aimu, millised jooksvad kulud hakkavad olema ja kui soojapidav maja on. Kas on energiamärgis olemas (annab ka energiatõhususest mingi ettekujutuse, kuigi sisaldab "poliitilist koefitsienti")?

Kas paberid on korras - st kas on projekti järgi ehitatud ja ei ole kooskõlastamata ümberehitusi?
Vasta