Vanade hoonete seadustamine

ehituslubadega jms seonduv
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas T25 »

Taastasin ühe vana kõrvalhoone. Eks ma muutsin seal ka vundamendi asendit veidi jne. Küsimus on selline, et kui ma nüüd tahaks seda ehitusregistrisse saada, siis mida ma tegema pean. Ehitusnõuniku jutu järgi on igasugune iseehitamine nagunii ebaseaduslik, ehk siis tegemist on ebaseaduslikult ehitatud hoonega. Kas mul on üldse mõtet hakata otsima vanu pabereid, mis tõestaksid, et seal vana hoone oli olemas või on mõistlik ikka kohe hakata tagantjärgi projekti jms asju tegema.
Palju on räägitud sellest 500 eurist. Kas selle eest saab hoone registrisse? Üritaks rõhuda selle peale, et sai vana hoonet taastatud. Kui nii, siis oleks tore, sest ma uurisin, kui palju läheks maksma mõne firma kaudu ja asi läheb tuhandetesse( projekt ca 2000, mõõdistamine 500 , elektipaigalduse audit 400, tuleohutuse audit 400, kütteseadmete ekspertiis 400 jne jne ). Ühesõnaga, mis selle 500 euri eest siis saab ja kellele, kuhu see tuleb maksta.
Probleem on nimelt selles, et tahtsin kindlustust teha( peamiselt välgu põhjustatud elektriseadmete kahjustamise kaitseks) , kuid praegu ei saa, kuna ei ole registris.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kõigepealt kui suur on hoone?
Kui on -20 m2, maga rahus edasi. Kui väga kartlik tüüp oled siis (võid käituda samamaoodi nagu väikehoonega, saadad maaplaanil kuuri asukoha)
Kui on 20-60 m2 siis on tegu väikeehitisega ja ainsad paberid mis pead kindlasti korda ajama on sinu enda käega joonistatud joonis krundi asendiplaanil, maja neli vaadet igast küljest, läbilõige ja majaplaan (joonistad ise või lased joonistada), selle saadad valda ja ongi kõik paberid korras.
Üle 60 m2 hoonetega on edasine tegevus küsitav. Siin asuvad mängu juriidilised nüansid et nendega tegeleks edasi siis kui läheb alles selle alla.

Kindlustada saab kokkuleppel kindlustusfirmaga igat moodi. Selleks muidugi sõlmitakse ülevaatuse akt aga paljusid kindlustusfirmasi sinu juhtum ei huvitagi, võid rahumeeli konkurendi juures kindlustada.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas T25 »

Ruutmeetreid on ikka üle 60, aga ka vana hoone oli üle 60. Kindlustust nii lihtsalt ei saa, ma kahest kohast küsisin, asi peab ikka registris olema. Kokkuvõttes kisub asi ikka sinna kanti, et tagantjägi on vaja kõik projektid , auditid jms asjad korda saada ja selle eest ca 3kilo välja käia. Ja kui seda ei tee, siis tuleb trahv, kuskilt lugesin , et eraisikule ca 1300 euri ja sealt edasi veel mingi sundmaksmine kõigi nende asjade korda ajamise eest , eraisikule kuni 10000 euri. Ma siiski loodan veel, et äkki saab sellele toetuda, et vana hoone oli ikkagi enne olemas ja seda siis ajapikku sai kõpitsetud ja ehk piisab siis lihtsamatsorti hoone mõõdistamisest.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ise katsuks nihverdada dokumendid vana taastamise/renoveerimise nime alla ja sa ei pea mainima, et läks sutsu suuremaks. Selle variandi all tuleb kasuks krundi mingi iidama-aadama ajast pärit asendiplaan ja veel parem kui oleks nõukaajast, siis on hea sotsialismi pohhuismi süüdistada. Vene värk, noh. ;) Mida taevast guuglemäps näitab?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas T25 »

Oletame, et mul see sama vana sara seisaks praegu nii nagu ta oli. Ehitatud 100 aastat tagasi. Ja enam vähem kobe, nii et kohe kokku ei kuku. Kuidas selle vana sara ehitusregistrisse kandmine siis välja näeb. On keegi sarnast kadalippu läbinud,võiks teada anda.
fanatic
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 421
Liitunud: 11 Okt 2010, 00:27
On tänanud: 30 korda
On tänatud: 44 korda

Re: Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas fanatic »

T25 kirjutas: 24 Mai 2019, 22:10 Oletame, et mul see sama vana sara seisaks praegu nii nagu ta oli. Ehitatud 100 aastat tagasi. Ja enam vähem kobe, nii et kohe kokku ei kuku. Kuidas selle vana sara ehitusregistrisse kandmine siis välja näeb. On keegi sarnast kadalippu läbinud,võiks teada anda.
Ei olnud samuti esimese Eesti aegsetel hoonetel ühtegi paberit ega dokumenti ka arhiivides.
Otsisin firma, kes tegeleb hoonete inventariseerimisega.
Sealt saadud plaanide alusel kandis ehitusnõunik hooned registrisse.
Soovitav on ehitusnõunikult enne üle täpsustada, kui detailsed peavad plaanid ja lõiked olema.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

T25 kirjutas: 24 Mai 2019, 22:10 Oletame, et mul see sama vana sara seisaks praegu nii nagu ta oli. Ehitatud 100 aastat tagasi. Ja enam vähem kobe, nii et kohe kokku ei kuku. Kuidas selle vana sara ehitusregistrisse kandmine siis välja näeb. On keegi sarnast kadalippu läbinud,võiks teada anda.
Kiika Maa-ameti koduka kaardile, et kas seal on hoone märgitud või mitte. Kui märgitud, siis peaksid olema ka vana vundamendi piirjooned kaardile kantud ja ei tohiks probleeme tekkida, kui just mingit L-kujulist juurdehitus ei teinud, mis taevast vaadelduna kohe arusaadav. Meie maamaja osad kõrvalhooned on osaliselt lagunenud, kuid joonitud on ikkagi ka vana vundamendi piirjooned ja põhimõtteliselt saaks 100+m2-se kõrvalhoone püsti panna. Kiikasin just guugli mäpsi kaarti ja sellel on näha, et küün on kokku kukkunud(sel talvel), aga Maa-ameti omal ilusti püsti nagu äsja ehitatud(fototöötlus?). ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas T25 »

Urmas kirjutas: 25 Mai 2019, 00:49
T25 kirjutas: 24 Mai 2019, 22:10 Oletame, et mul see sama vana sara seisaks praegu nii nagu ta oli. Ehitatud 100 aastat tagasi. Ja enam vähem kobe, nii et kohe kokku ei kuku. Kuidas selle vana sara ehitusregistrisse kandmine siis välja näeb. On keegi sarnast kadalippu läbinud,võiks teada anda.
Kiika Maa-ameti koduka kaardile, et kas seal on hoone märgitud või mitte. Kui märgitud, siis peaksid olema ka vana vundamendi piirjooned kaardile kantud ja ei tohiks probleeme tekkida, kui just mingit L-kujulist juurdehitus ei teinud, mis taevast vaadelduna kohe arusaadav. Meie maamaja osad kõrvalhooned on osaliselt lagunenud, kuid joonitud on ikkagi ka vana vundamendi piirjooned ja põhimõtteliselt saaks 100+m2-se kõrvalhoone püsti panna. Kiikasin just guugli mäpsi kaarti ja sellel on näha, et küün on kokku kukkunud(sel talvel), aga Maa-ameti omal ilusti püsti nagu äsja ehitatud(fototöötlus?). ;)

Hooned on märgitud küll, aga osad ei ole registris. Niipalju kui ma netist leidsin, siis peab vist hoone mõõdistamise tegema ja lootma , et sellega pääseb.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Mõni artikkel paras segapudru, aga midagi ikka. Kui kasutada erinevaid märksõnu, võib olla leiab ka asjalikuma artikli.
https://www.google.ee/search?q=vanade%2 ... TF-8&hl=et
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kui hoone on nüüd üle 60 m2 siis oluline on kas on ehitatud - enne 2002 a. Vist on. Siis tegelikult on hoone seaduslik, sest ka enamus esimese eesti vabariigi aegseid hooneid, Tallinna mäed jne. pole KOV ehitusregistrisse kantud kuigi kõik on seaduslik.
Sel juhtumil piina kõigepealt KOV ja las nad kannavad ehitusregistrisse vajalikud andmed.

Kui nüüd on hilisem 2002 -st. siis tuleb tipa tapa tellida maa alusplaani mõõdistamine või kui kuskil miski säilinud siis kasutad seda. Edasi joonistad maja ülesse, st. teed projekti nii nagu ta on ja loodetavasti KOV võtab selle vastu. Elekter on olemas, sellega võimelda ei tule sest see baseerub omaette seadusel. Siiski vajadusel tuleb ehk päästeameti audit tellida. 2002 uuematel hoonetel pääsu pole ja kui pääsed 500 € siis on kergelt läinud.
Kui on vanem hoone siis ei liigutaks lillegi. Sina pole süüdi et KOV paberid puuduvad ja trahvi otsuse vaidlustaksin kindlasti. Üldiselt KOV on väga vastutulelikud - kui esitad kasvõi enda koostatud nõuetekohased joonised, mis on õiged, võtavad vastu ja kannavad registrisse. Loomulikult ei küsinud keegi mingeid auditeid. Seda küsivad kasutusloa taotlemisel aga see meid ei huvitanud ja vastupidi - kasutusluba ma ei tahtnudki saada.

Mu tuttavatel õnnestus kõigil kindlustada ehitusjärgus maja (st. maja oli vanem kui 2002 ja mingeid pabereid korras polnud registris aga omanik soovis ehitada teise korruse peale ja võttis laenu ja ehitusloa). Ühel põleski maani maha ja sai kindlustusrahad kättegi. Asi selles, et kindlustust nõudis pank kuna maja on laenu tagatiseks ja kuna pooleliolevat majal polegi midagi nõuda siis tegi panga enda kindlustus hea meelega. Kindlustuseks oli mingi Hansapanga tütarettevõte (pank tunnistas ainult oamenda tütreid selles vallas).
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Vanade hoonete seadustamine

Lugemata postitus Postitas ping »

Urmas kirjutas: 25 Mai 2019, 00:49
T25 kirjutas: 24 Mai 2019, 22:10 Oletame, et mul see sama vana sara seisaks praegu nii nagu ta oli. Ehitatud 100 aastat tagasi. Ja enam vähem kobe, nii et kohe kokku ei kuku. Kuidas selle vana sara ehitusregistrisse kandmine siis välja näeb. On keegi sarnast kadalippu läbinud,võiks teada anda.
Kiika Maa-ameti koduka kaardile, et kas seal on hoone märgitud või mitte. Kui märgitud, siis peaksid olema ka vana vundamendi piirjooned kaardile kantud ja ei tohiks probleeme tekkida, kui just mingit L-kujulist juurdehitus ei teinud, mis taevast vaadelduna kohe arusaadav. Meie maamaja osad kõrvalhooned on osaliselt lagunenud, kuid joonitud on ikkagi ka vana vundamendi piirjooned ja põhimõtteliselt saaks 100+m2-se kõrvalhoone püsti panna. Kiikasin just guugli mäpsi kaarti ja sellel on näha, et küün on kokku kukkunud(sel talvel), aga Maa-ameti omal ilusti püsti nagu äsja ehitatud(fototöötlus?). ;)
Maa-Ameti kaardil (kaardiserveris) tasub põhjalikumalt otsida ja sorida, mitte korraks kiigata.
Nimelt on seal ka kohati isegi 100 aasta vanuseid kaarte näha.
Ja kui kasvõi ühe hoone nurga suudad vana hoone nurgajoonega kokku ajada, siis võib selle "olemasoleva hoone remondiks" nimetada.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Vasta