liiv vees - kuhu trassis veefilter

veevarustusega seonduvad teemad, samuti WC-d, heitvesi, septikud
karvik
külaline

liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas karvik »

Tere,
Olemasoleva kirjeldus.
On veeautomaat (pump koos 20L hüdrofooriga), asukoht kelder. Kaevuvesi tuleb läbi
vundamendi keldrisse ca 0,5m kõrguselt põrandast ja läheb otse pumpa. Pumbast läheb
survepool esmalt otse lae alla (ca 1,1m ülesse poole), siis suundub läheduses olevale
seinale paigaldatud mudakoguja (3/4 tolli)->veemõõtja -> 10' filtrid->tarbijad. Vee
tarbimine kuus ca 8-10m3.

Probleem selles,
et kaevust tuleb majja koos veega ka liiva/kruusa. Hiljuti langes surve tarbijatest
peaaegu nulli. Põhjuseks oli see, et mudakoguja ole tihedalt täis liiva/kruusa. Ja
lisaks oli filtrite esimesse padrunisse (võrkfilter 50 mikronit) kogunenud samuti
mitmed sentimeetrid liiva/kruuse, mis oli läbi mudakoguja tunginud.
Kuna veega tuleb majja märkimisväärselt liiva/kruusa, siis pelgan, et millalgi võib
hüdrofoor lihtsalt liiva/kruusa täis saada või pumbas midagi ära kuluda, sest esimesena
läheb trass ca 1,1m otse üles. Lisaks arvan, et esimeseks filtriks võiks olla pigem 10'
filtripadrun võrkfiltriga, mitte väike mudakoguja.
Siit siis mõte teha väike ümberehitus eesmärgiga saada liiv süsteemist kätte
võimalikult varakult. Ja filtri puhastamine võiks olla võimalikult lihtne.

Ise näen järgmiseid võimalusi:
1. Panna imipoolele enne pumpa filtri. Samas ma pole googeldades ühtegi filtrit
kohanud, mille hind poleks sadades EUR'des, millest saaksin aru, et võib imipoolele
üldse panna. Ilmselt lahendaks vahekraanidega ära õhu sattumise imitorusse filtri
puhastamise ajal. Kui imitorule polegi filtreid, siis see variant langeb välja.
2. Ehitada veeautomaadi ja praeguse mudakoguja vaheline trass ümber nii, et vahele
saaks panna 10' filtripadruni võrkfiltriga, mis asuks võimalikult samakõrgusel, kui
hüdrofoori sisend/väljund (mis tähendaks hudrofoorile mingi kolmiku lisamist, et trassi
kuhugi ühendada saaks). Sellega eeldan, et pump pumpab vee koos liiva/kruusaga küll
hüdrofoori, aga sealt väljuks see ka suht lihtsalt, sest trass filtrisse oleks shut
horisontaalne. Ja jah, arvestaksin, et veeautomaat ei pea kaua vastu ja see oleks OK.
3. tulevikule mõeldes, et saaks pumpa kerge vaevaga välja vahetada - pm-lt nagu variant
nr2, aga lisaks oleks 50L või 80L vertikaalne hüdrofoor. St et trass oleks: olemasolev
veeautomaat (eelistatavalt hüdrofoori juurest) -> kolmik, mis uue hürdofoori küljes.
Kolmiku trassi väljaviigust läheks vesi ca samal kõrgusel olevasse filtrisse ja sealt
edasi olemasolevasse mudakogujasse jne. Vertikaalne hürdofoor sellepärast, et kui all
on sisend/väljust, siis isegi kui hürdofoori täites sattub sinna liiva/kruusa, liigub
see tarbijat avades kohe ka minema e filtrisse. Selle variandiga eeldan vähendada pumba
käivituste arvu ja kui millalgi paegune veeautomaat lõpetab töötamise, saab asemele
muretsega ainult pumba.

Sellised variandid keerlevad peas, variant 2 ja 3 on sellised, sest olen aru saanud, et pumbast läbi filtri
hüdrofoori ei tohi/tasu trassi teha. Põhjust pole selgelt mõistnud.
Pikk jutt, aga ehk kõik vajaminev info kirjas, et mõtteid avaldada, võimalusi
hinnata/kommenteerida.
Loodan saada teemas kodus olevatelt foorumlastelt hinnangut võimalustele, mille ise
olen välja mõelnud. Samuti uued teistsugused soovitused on teretulnud, a la "kui mul
oleks nii, siis teeksin nii ..." vms!
Ja saan aru küll, et kaevuga peab midagi ette võtma, aga hetkel on nagu on.

asjalikkude mõtete eest tänud ette!
K.
Külaline
külaline

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kas pole toru kaevus liiga sügaval? Tõsta toru kõrgemale prooviks. :hello:
karvik
külaline

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas karvik »

ei tea, ja ei hakka ka kaevu kallale minema. mingi julgelt 7 aastat pole kaevu kallal midagi tehtud. Samas alles sellest kevadest on trass sellise ehitusega nagu praegu ... aga vahepeal oli suvi ja kastmisvesi läks kohe pumba kohalt vertikaalselt välja ... eeldan, et suvel läks enamus liiva/kruusa sealt kaudu minema.
karvik
külaline

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas karvik »

Märkuseks veel, et varasematel aastatel pole nii palju liiva/kruuse veega süsteemi tulnud (alati on olnud samad filtrid - võrk ja nöörfilter). Ja antud juhul ma ei otsi lahendust juurpõhjusele vaid püüan vältida halbu üllatusi, mida liiva rohkus võiks üllatusena põhjustada. Seepärast filtri panemise idee teise kohta ... läbipaistev korpus - näeb jooksvalt puhastamise vajadust.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Mis pagana moodi sul KRUUS pumbast ja veel ka MUDAkogujast läbi saab tulla?
https://et.wikipedia.org/wiki/Kruus
karvik
külaline

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas karvik »

OK, mõistete tõlgendus. Ütleme siis nii, et selleks liiv/kruusaks nimetasin ma sellise fraktsiooniga "liiva" mis osaliselt läheb mudakogujast läbi, aga mitte kõik terad. Et need terad, mis mudakogujast läbi ei lähe, jäävad sinna napilt kinni. Kui terade suurust mälu järgi hindama peaksin, siis kõik terad kindlasti alla 1mm suurused vms.
Kasutaja avatar
Elentino
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 521
Liitunud: 02 Jaan 2007, 16:39
Asukoht: Jõgevamaa/Tallinn/Soome
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas Elentino »

Miks tegeled tagajärgedega, mitte põhjusega? Tõsta toru kõrgemale või puhasta kaev.
Elentino teostab üldehitust!
Kasutaja avatar
Elentino
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 521
Liitunud: 02 Jaan 2007, 16:39
Asukoht: Jõgevamaa/Tallinn/Soome
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas Elentino »

Suure tõenäosisega pead selle töö varsti ette võtma, kuna toru otsas olev põhjaklapp ei pea survet, kuna pidev liiva imemine on selle ära kulutanud.
Elentino teostab üldehitust!
karvik
külaline

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas karvik »

Tegelen tagajärgedega, sest need variandid julgeksin ise ette võtta. Ja olen veendunud, et kõik mu variandid, kui töötavad, ei tee midagi halvemaks. Kaev aga mulle tundmatu maa ja selle kallale minek ... ehk millalgi valgemal ja soojemal ajal. Ja siis ka ilmselt kutsuksin kellegi antud ala spetsialisti kohale.
Jah, varem või hiljem peab niikuinii kaevuga tegelema. Aga hetkel ei võta seda ette.
Külaline
külaline

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Talvel suurema pakasega on parem seda tööd teha?
Sula on siis võta vaata oma kaevu sisse, võimalik et toru tõstmine kaevust 20-30 cm jagu juba teeb asja paremaks.
karvik
külaline

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas karvik »

Tänan heade, mõistlike ja ratsionaalsete soovituste jagajaid!
Uudishimust küsin, et kuidas seda toru siis tõsta? Maa seest ca 1-2m sügavuselt läheb horisontaalne PEM40 (või 50) kaevu rakkest läbi, siis on põlv, kust sama toru otse alla vette suundub (hetkel ei vaadanud, aga nii on meeles) ja ju otsas on see asi, mis ei lase veel tagasi voolata. Kuidas ma seda siis tõstaksin - keeraksin toru põlvest lahti ja lõikaksin jupi maha ja siis katsetaksin, kas asi läks paremaks või mitte? (jah, enne lõikamist selgitaks, et hiljem toru ots ikka vette ulatub).

Samas eriliselt oleksin tänulik, kui keegi asjas kodus olev annaks hinnangu mu algsele abipalvele - hinnangu nendele variantidele, mille ma oma peaga oskasin välja mõelda ... et kui üldse, siis milline! Eriti variant 3-le! Et kas nii töötaks või siis mitte. Sest kui midagi ümber ehitama hakkan, siis ju variant 3 sarnast midagi teeksin.
Külaline
külaline

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas Külaline »

karvik kirjutas: 07 Dets 2018, 14:48 Uudishimust küsin, et kuidas seda toru siis tõsta? Maa seest ca 1-2m sügavuselt läheb horisontaalne PEM40 (või 50) kaevu rakkest läbi, siis on põlv, kust sama toru otse alla vette suundub
vaata mõõdulindi või latiga, kui kõrgel on toru ots põhjast, kui liiga põhjas siis lõika lühemaks
Külaline
külaline

Re: liiv vees - kuhu trassis veefilter

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Paraku tuleks selline veekihi avanemine sulgeda ja tarbevett üritada saada sügavamalt. Kurb, aga tõsi.
Vasta