Küsimus veemõõtjast

veevarustusega seonduvad teemad, samuti WC-d, heitvesi, septikud
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 42 korda

Küsimus veemõõtjast

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kas Talinna vee poolt paialdatud Aqudis+ Itron veemõõtja, mille toruotste välisläbimõõt on 22,8 kuni 23,5 mm erinevatest kohtadest mõõtes ja peale on kirjutatud Qn=1,5 m3, on Dn 15 või Dn 20?
Asi selles, et mul oli varem teine mudel Dn 20 ja Qn 2,5 m3/h, TV tegelinskid vahetasid uue vastu ja kastmiskraani avades veemõõtja väljundis rõhulang 0,9 bar. TV veemõõduosaskonnast raiuvad kui rauda, et paigaldasid Dn 20. Mina loll? Kui vaadata toru seinapaksust, siis peenemas kohas peaks see olema (22,8-20)/ 2= 1,4 mm. On see reaalne valu-messingule?
Ma ei saa teda plommitud olekus maha ka võtta, et seest üle mõõta.
Kastmiskraani vaba läbivool 31 l/min, st 1860 l/h. Juba ainuüksi selle järgi peaks mõõtja olema Qn 2,5.

ping
Ehitusspets
Ehitusspets
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Küsimus veemõõtjast

Lugemata postitus Postitas ping »

Äkki küsiks müüja käest?
Või läheks ja mõõdaks kohapeal üle.
https://vallin.ee/tootekategooria/moote ... rder=title
https://vallin.ee/toode/veearvesti-aqua ... q325-l110/
:hello:

kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran

Tänud, hea info oli. Sain tootelehe.
Asi on selles, et nendel arvestitel on ka Qn=2,5m3/h torud sama läbimõõduga, mis Qn=1,5-l ja seest mõõtes 15 ning 12 mm vahel!

Pandi Q3(uuema standardi järgi)=Qn(varasema standardi järgi)=4 m3, sellel on reaalselt torud 20-sed.

Nii palju siis trikkidest nende mõõtjatega. Rõhulang läks kastmiskraani avamisel ca 0,2 bar väiksemaks, kuskile 0,7 kanti. Eks trass, maakraan, sadulühendus ja ka see arvesti koos lisadega (eriti klapp) tekitavad ka väikese langu. Sirge toruga, ilma arvestita ma kahjuks mõõta ei saanud, polnud aega mängida.

Andsin projekteerijale ka andmed, milline arvesti peaks olema, see sai ka 4 m3/h.

Kuid resümee- need arvestid on nagu Hiina pesu, kui tellid 48, saad 42.
Arvesti ei tohiks mängida paigaldises täiendavat drosselseadet ja rõhu nomogrammidelt on puudu selle tagasilöögiklapi ja sõela rõhulang!

Tallinna Vesi ise väidab jätkuvalt, et eramajale 4 m3/h arvestit ei saa. Saab küll, :). Samas väidab ta rõõmsalt oma lehel https://tallinnavesi.ee/klient/arveldamine/veearvesti/, et Dn 15 ja 20 arvestid on erineva suurusega- ei ole. Gabariit suureneb alles alates 4 m3-st. Ja samas see 4 m3-ne pole mitte 25 mm-ste torudega. Ehk kui arvesteid dimensioneerida, siis saadud tulemus tuleks kriitiliselt üle vaadata ja lisada vajadusel 1 suurusjärk juurde, kuna nende tootmisel harrastatakse tänapäeval tagurpidi haltuurat (tehakse väiksemad, kui väidetakse).

suvaline
Korralik postitaja
Korralik postitaja
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Lugemata postitus Postitas suvaline »

kunn24 kirjutas:
13 Veebr 2020, 17:16
... TV tegelinskid vahetasid uue vastu ja kastmiskraani avades veemõõtja väljundis rõhulang 0,9 bar. ...
Rõhulang teadupärast sõltub kiiruse ruudust ja veel millestki. Ju siis panite vee liiga kiiresti liikuma, elik kastke vähem. Lisaks on alati võimalus veemõõdusõlm ümber ehitada: esitate tehniliste tingimuste väljastamise avalduse, pange sinna mingi a la 15 m³/h (mitu wc, pesumasinaid,mulli/vanni erinevatel korrustel ja bassein keldris jne), pisuke projektike ja nautige survet.

kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran

Sm Suvaline, ma ei näe Teis inseneri. Insener teadupärast tegutseb nii, et tema loodud süsteemi saaks võimalikult murevabalt kasutada, Teie soovitate mingit piiramist. Ei ole kena.

Käime ekstra sulle ja ehk jäi kellelgi segaseks, üle faktid:
-maja projektis ja ka varem oli paigaldatud Qn2,5 m3/h, Dn 20 arvesti. See mudel oli tõesti selline, kus torud oli jämedad.
-eelmine sügis asendati mingi Hiina imega, torud ebaproportsinaalselt peenikesed, peale kirjutatud Qn=1,5 m3/h
-TV veemõõduosakonnast raiuti kui rauda, et see on Dn20
-kastmisveekraani täiega lahti lastes langes arvesti väljundis rõhk 0,9 bar, majas oli dusis märgata, et surve langes.
-pärast paari argumenteeritult torisevat kirja ja telefonikõnet soostuti asendama lõpuks Qn 2,5 ja VÄIDETAVALT Dn 20-ga.
-see osutus reaalselt Dn 15-ks, millele oli lihtsalt peale kirjutatud Qn 2,5.
-kui ma selle Diili peale nohisesin, kraamiti välja sama gabariidiga arvesti, mis oli varem, küll uuem mudel ja millele oli peale kirjutatud Q3=4.

Lisaks konsulteerisin selle maja veeprojekti teinud projekteerijaga, rääkisin, mis arvestitega on toimuma hakanud (muutunud reaalselt 1 aste peenemaks). See lasi mu kastmiskraanid (üks 30 l/min, teine 25 l/min), kraanikausid, dušid, pealdikupotid programmist läbi, sai ka 4 m3/h.

Nii, et milleks vaja mingeid teh tingimusi, kui veearvestitega on toimunud mingi tsirkus, lisaks on neis plastikust tagasilöögiklapp (TV tüüpjoonised täiendava tagasilöögiklapi osas on seega vigased), mis silmaga vaadeldes on korralik takistus ja arvesti rõhukao tunnusjoonel ei kajastu ja TV keerab ka veel lihtsameelsetele kruve koomale? Nagu poleks TV huvi, et tarbige ja makske, raisad.

Uued arvestid on nn kolbmõõtesüsteemiga, nende Q3/Q1= 100 või 160, mis tähendab, et nad mõõdavad ka väikeseid koguseid edukalt. Lisaks suhtlesin Tepsost Märdiga, see ütles, et tema kunagine arvamus, et veemõõtjaid ei tohi üle dimensioneerida, on vananenud ja neile arvestitele ei kehti.

Samuti ei ole uues standardis EVS- EN ISO 4064-1:2017 enam arvestile lubatud rõhulangu 2Qn puhul 1 bar, vaid on öeldud (p 6.5), et arvesti rõhulang Q3 puhul on maksimaalselt 0,63 bar või mis tootja on ette näinud (st võib olla väiksem). Seega on pall tarbija väravas ja saab nõuda sellist arvestit, mis tema süsteemile mõju ei avaldaks. Reas järgmine dp on 0,40 bar, edasi 0,25; 0,16; 0,10 (tabel 40)- st vähenevas suunas.

Lisaks sama standard p-s 6.4 ütleb, et vooluhulga piirkond peab olema Q1 kuni Q3 (st arvestit aladimensioneerida ei tohi- minu täiendus).

Palju veefirmad paigaldavad üldse ultraheli-arvesteid, millel igasugused mehaanilised osad puuduvad.
Standard 3.PNG
Standard 2.PNG
Standard 1.PNG

suvaline
Korralik postitaja
Korralik postitaja

kunn24,
tõestasite edukalt, et Te ei jaga hüdraulikast "ööd ega mütsigi".
Ultraheli mõõdikute miinus on see, et ei sobi südamestimulaatoriga elanikele, telik võib anda funktsioonihäire ja värvilised unenäod on subtiitritega.

kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran

Noh, siis on tore, et ma ei jaga, :). Kas Teie jagasite, kui soovitasite vähem tarbida või basseini TT-d taodelda?

suvaline
Korralik postitaja
Korralik postitaja

Ma kasutan vihmavett kastmiseks, mul savi mingist kastmisvee rõhulangust.

kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran

Me võiks siin jäädagi plõksima, kuid on näha, ega suurt mu jutule peale kiljatuste midagi lisada pole, seega passin, kui jutt just tehniliseks ei lähe. Mul on igaljuhul nüüd veemõõtja "tuunitud" ja teema päevakorrast maas.

suvaline
Korralik postitaja
Korralik postitaja

2 in 1, saate dushi all olles ka kasta, kedagi.

Urmas
autodidakt
On tänanud: 150 korda
On tänatud: 230 korda

Lugemata postitus Postitas Urmas »

suvaline kirjutas:
15 Veebr 2020, 00:06
Ma kasutan vihmavett kastmiseks, mul savi mingist kastmisvee rõhulangust.
Ära pläma! Ja üle-eelmine(?) suvi kui kogu suve jooksul praktiliselt tilkagi taevast ei tulnud, said kui palju vihmavett koguda kastmiseks?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252

Vasta