Kaablikäigud seina sees

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
koduelektrik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 13 Dets 2019, 13:54

Kaablikäigud seina sees

Lugemata postitus Postitas koduelektrik »

Kas kellelgi on kogemust paneelelamus (täpsemalt: tartu maja projekt: seeria 133) alumiiniumjuhtmete vahetamisel vaskjuhtmete vastu.
1. Tundub, et osa juhtmeid paiknevad paneelis olevate torude sees. Kas neid saab välja vahetada?
2. Kas keegi teab (või kellegi vanaisa teab), kuidas ja millal neis paneelmajades elektrijuhtmeid paigaldati.
a) Kas enne järjekordse paneelide rea paigaldamist või
b) veeti juhtmed hiljem torudesse.
Esimesel juhul on alumiiniumjuhtmed ilmselt paneeli ülaosas valatud betooni sisse.
Või ei ole?
jyrikg
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 221
Liitunud: 04 Veebr 2019, 10:01
On tänatud: 11 korda

Re: Kaablikäigud seina sees

Lugemata postitus Postitas jyrikg »

Kõik juhtmed veeti peale majakarbi valmimist. Selleks olid paneelide sees torud ning paneelide liitekohas tühemikud torudesse juhtmete paigaldamiseks. Tühemikud visati hiljem segu või kipsi täis ja olid kehva viimistluse tõttu vene aja lõpus veel leitavad. Nüüd pead kaablilokaatoriga kulgemisrajad välja ajama ning paneelide liitekohtades torude otsad üles leidma. Juhul kui toru oli betoonitehases kannatada saanud paigaldas elektrik juhtmed vastavalt oma võimetele- paneeli pinnale ja kipsist kõrgendik peale või toa pistikupesa juhe puitpõranda alla toitega pliidi pistikupesast.
Ehk siis remonti tehes valmistu üllatusteks . Ära juhtme vahetust poolikilt tee pannes alu/ cu ühendusi kuskile seinte sisse.
koduelektrik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 13 Dets 2019, 13:54

Re: Kaablikäigud seina sees

Lugemata postitus Postitas koduelektrik »

Suur tänu asjaliku informatsiooni eest.
Sellest järeldan, et kui seina ja lae üleminekukohast kips ära toksida, siis seal peaks sealt ka juhtmekimp peatselt vastu tulema.

Olin siiani (naiivsel) arvamisel, et paneelid paigaldati, nagu telliskivid seina, nii et iga paneelikihi peale pandi tsementmördi kiht - ja siis uus paneel... Sinu jutust järeldan, et nii see ei olnud.

Kui pole tsemendimörti, vaid üksnes kips (ja võib-olla natuke kohati ka midagi tugevamat - mille tagant saab juhtmega läbi minna), siis on vist uute juhtmesoonte sissefreesimise asemel lihtsam siiski paneelide ülaservad lahti toksida - ja seal olevad juhtmed ära vahetada. Seda enam, et pistikupesade juurde viivad paneeli sees olevad torud.
Lisaks: Mustamäe paneelelamu puhul kogemus, et seal oli laearmatuuri juhtmestik takutuusti sisse keeratud ja siis kipsiga kaetud - nii et tuli välja raiuda. Aga paneeli peal olevat juhtmestikku välja ei vahetanud.

Küsimus: kui paneele tsementmördiga ei seotud, siis kuidas neid omavahel kinnitati? Kas mingite keevisliidestega?
jyrikg
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 221
Liitunud: 04 Veebr 2019, 10:01
On tänatud: 11 korda

Re: Kaablikäigud seina sees

Lugemata postitus Postitas jyrikg »

Paneelid rihiti ja keevitati, paigaldati tihendid ja vuugitäited. Lahti olen lõhkunud vaid elutoa lae servas oleva avause kuna mind telliti kaabliotsijaga purunenud juhtmete asukohta korteris määrama. Naaberkorteriga ühises seinas oli pikergune ava lae servas tuvastatav. Toksisin täidise sodi välja ja paistis hulk juhtmeid. Otsisin valgusti ühendusjuhtme üles ja sellega mu etteaste tookord piirdus.
Kindlasti leidub siin neid mehi ,kes elektrikuna, meistrina.... nende majade ehitusega tegelnud on ja Sind paremini aidata oskavad. Ma olin sideelektrik ,keda siis katkenud alu juhtmeid otsima/määrama kutsuti kui vool enam läbi ei käinud.
Vasta