Välikamin L kujulisse nurka

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas motamees »

janx4 kirjutas:... siis ehk nad ei hakka kuhugi minema...
Ega nad kuskile kaugele es lähe. Kukuvad sinnasamase küljuli.
Kruvi siis juba kinni. Ära aga välismüüri kruvi. Kruvi koldeseina külge. Kruvi ei pea vuuki panema. Väga häste saab kruvida otse kivi külge. Puurid 4mm augu ette (seda siis kinnituse kohas) ja 5mm kruvi lased sinna auku. Proovi ennem kusagil järgi. Et kruvi nii pikk ei peaks olema, süvista kruvipea poolde kivisse. Vaata ennem, et sul pikk otsik ka oleks. Süvistusest edasi lase 5mm puuriga. Ära kruvi täitsa kinni keera - kergelt kinni ja nõks tagasi. Siis saab soojapaisumine sääl mängida.
.
Tel 5o9279o
janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Tervist,

Siit siis tänased uudised:
Lisaks asjalikele piltidele ka mõned niisama töömaa vaated.
Ühesõnaga.. läksin seda teed, et puurisin shamottidesse 2 auku diam. 15 ja lükkasin läbi roostevaba keermelati diam. 14. Kõik kivid said endale vahele seibid ja segu ning otstesse lisaks veel ka vedruseibid. Proovisin mitte ülemõistuse kinni keerata a noh.. eks näis.. eks ta selline riskantne ole.. a olgem ausad, vähemalt praegu näeb sild sümpaatne välja :)
Teie lahkel loal küsiks siis mõningaid asju mis mul veel on segased:

1. Millega täitsa tulekolde ja korpuse vaheline 10mm vahe ?
2. Millist tuletõkke plaati soovitate kasutada - tahaks kasutada kolde ja korpuse vahel taga, kui laon seda tühja ruumi täis, et korsten saaks toetuspinda.
3. Kas valumassist silla peale võib shamotte laduda selle saviseguga, või ei või ka sinna seguga panna? Aga ilma seguta? Või kuidas....? Ma pean ju silla kuidagi üle viima korstnaks...
20120807_172908.jpg
20120807_172908.jpg (87.78 KiB) Vaadatud 4172 korda
20120807_172915.jpg
20120807_172915.jpg (98.83 KiB) Vaadatud 4172 korda
20120807_172922.jpg
20120807_172922.jpg (88.88 KiB) Vaadatud 4172 korda
20120807_172938.jpg
20120807_172938.jpg (76.25 KiB) Vaadatud 4172 korda
20120807_175934.jpg
20120807_175934.jpg (78.19 KiB) Vaadatud 4172 korda
20120807_175940.jpg
20120807_175940.jpg (81.58 KiB) Vaadatud 4172 korda
20120807_175953.jpg
20120807_175953.jpg (86.68 KiB) Vaadatud 4172 korda
20120807_201733.jpg
20120807_201733.jpg (88.86 KiB) Vaadatud 4172 korda
Kasutaja avatar
stupiduser
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 01 Juun 2009, 23:27
Asukoht: Keila
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 23 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas stupiduser »

Väga andekas sillus :thumbsup:

Ega Sa ei kavatse tagaseina punast kivi jätta ilmastiku meelevalda?
Kui tegu on ahjutellisega siis kivi sees jäätuv vesi muudab selle loetud talvedega killustikuks.


PS loodetavasti on sulle tuttavad sõnade "suitsukogumisruum", "suitsulukk" ja "koonus" tähendused?
Noh, et kamin ikka õigetpidi töötaks ;)
Algaja hobipottsepp
hobipottsepp@hot.ee 5043316
teadja
külaline

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas teadja »

stupiduser kirjutas:Väga andekas sillus :thumbsup:

Ega Sa ei kavatse tagaseina punast kivi jätta ilmastiku meelevalda?
Kui tegu on ahjutellisega siis kivi sees jäätuv vesi muudab selle loetud talvedega killustikuks.


PS loodetavasti on sulle tuttavad sõnade "suitsukogumisruum", "suitsulukk" ja "koonus" tähendused?
Noh, et kamin ikka õigetpidi töötaks ;)
Väga öiged märkused!Ma ei tahtnud kohe sekkuda,seal kövad koolitajad taga,hakka jälle vaidlema.Ei saagi aru, miks seda koonust kohe ei tehtud,kolde tagaseina ladudes.Ootan huviga kuhu nad selle keele vöi luku nyyd sätivad.aeg on näidanud,et nad nihutavad seda ikka vales suunas ja kamber,vähemalt esialgu
kahtlane.No aeg näitab!Edu igaljuhul!
janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Tervist härrad,

Olukord siis selline:
Kuna olen täitsa algaja, siis kammisin läbi siinseid foorumeid ja erinevaid raamatuid. Hr. kaminahi osutas ka seda au, et käis asja kohapeal kaemas. Lühidalt jäi siis temaga konsulteerides kokkuvõte selliseks, et suitsuluku kui sellise peale ma väga sügavalt oma välikamina ehituse puhul mõtlema ei pea - mul puudub igasugune haridus sellel teemal, et endast vanemate ja ilmselgelt rohkem kogenutega argumeteerida. OK. See selleks. Mul põhimõttelisel on silmeees vist keskmise kamina ristlõige küljepealt vaadatuna. Kui ma nüüd õieti ette kujutan, siis tüüpkamina puhul tähendab suituluku ehitus tulekolde tagaseina (nimetatakse vist peegliks? keeleks?) ehitamist ettepoole kaldu ja siis korstnasse suubva osa osa üleminekut järsult sealt kallutatult osalt.. noh.. kamin oleks nagu ehitatud L tähe alla, kus siis see L'i alumine kriips tekitab suitsuluku. Et ülevalt tuules korstnasse sissepuhutud õhk takistatakse L'i alumise kriipsu poolt.
Ekstra suitsulukule ma ei mõelnud, aga mul vist tekib peaaegu loomuliku ehituse käigus analoogne suitsulukk. Mul ei ole küll tagasein kaldu aga olemasolevate plaanide järgi on mul korsten nihkes tahapoole. St. koldest ei välju suits otse üles, vaid peab tegema ca. 90 kraadise pöörde taha.. Nii, et mu tagasihoidliku kõhutunde järgi tekib mul suitsulukk või midagi mis seda meenutab niiehknaa...või?
Teine teema, üldiselt jääb kamin katuse alla aga mul oli plaanis katta õuepoolne e. siis laudadest tahapoole jääv osa millegagi.. krohvida..vms.. ise oleks meelsasti näinud väljaspool mingit antiikkrovhi või midagi valgeks lubjatud asja sarnast.. ausalt.. ei ole hetkel veel mõelnud.. mulle kui algajale on iga pandud kivi mäekõrgune eneseületus :)

terv.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Minu külaskäigust ajendatult valis hr. janx4 projekti aluseks

http://www.rumford.com/plans/R3030.jpg

Vaadake ja hinnake siis enne alusprojekti ja jätkem ennustamine.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
stupiduser
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 01 Juun 2009, 23:27
Asukoht: Keila
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 23 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas stupiduser »

Teooriaosa paistab kenasti omandatud olevat. :hello:

Mida lihtsamalt ja loomulikumalt välja kukub, seda parem.

Kui krohv takistab kive läbivettimast siis peaks see piisav olema.
Juhul kui on ahjukivid. Minu asjatundmatu silm piltidelt seda selgeks ei tee :oops: , paistaksid nagu Loded olema (mille külmakindluse kohta ei oska ma midagi ütelda).
Algaja hobipottsepp
hobipottsepp@hot.ee 5043316
janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Tervist,

Põhimõtteliselt ma koldeosa idee koos tugevat rombi moodustavate külgedega võtsin jah selle 30" Rumfordi plaani pealt. Nagu ma ennem mainisin, siis eestlaslik okas jäi hinge ja ma ei suutnud jätta tegemata modifikatsiooni, mis tekitas mulle sinna ette need püstised äärekivid, et tagasein nihkuks tahapoole - ma lihtsalt kartsin, et süsi kukub põrandale...no ja eks teine aspekt oli ka see, et no tehke või tina aga sellise lühikese põhjaga kamin on natukene silmale harjumatu :)
Rumfordi plaani peal olevale suitsukambrile ma tõesti ei ole mõelnud. Arvestades asjaolusid, et tegu on välikaminaga, kasutatakse tõenäoliselt ca. 20x aastas, kui ka kergelt mingi hetk viskab sips suitsu sisse ei juhtu midagi hullu.. kui keeruliseks ma pean oma ehituse tegema? Nii mõnedki foorumipostitused siin ja seal ja kirjanduslõigud raamatutes väidavad, et välikamina puhul on põhiline, et kaminast väljuv korsten oleks piisava ristlõikega (täiskivi nt.) ja siis on hea küll. Kas ma võin seda tõena võtta?
Ma olen vaikselt lootnud, et eelpoolmainitud tingimused lubavad mul natukene lõdvemalt võtta kuna ma ikkagi ei tee seda asja eluruumidesse.
Aga tulles tagasi tellise juurde.. ma ei tea.. sügaval nõukaajal varutud tellised.. kutsuti vist Aseri tellis? 20a. maja keldris seisnud. Seda hunnikut seal keldris vaadates mul tekkiski idee, et laoks nad kuhugi ära.. ja eriti tore oleks kui laoks nad kuhugi kus neist mingigi kasu võiks tekkida - välikamin :)

terv,
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas motamees »

janx4 kirjutas:... ma lihtsalt kartsin, et süsi kukub põrandale...
Selleks oleks piisanud kaminapõranda esiosa kõrgendusest.
.
Tel 5o9279o
Kasutaja avatar
stupiduser
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 01 Juun 2009, 23:27
Asukoht: Keila
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 23 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas stupiduser »

Kui Sa suitsukogumisruumi ei tee siis Sa kasutad kaminat mitte 20x aastas vaid maksimaalselt 2 x aastas.

Siis kui mõni sõber külla tuleb ja ei usu jokkis peaga, et nii ilus kamin ei tööta :D
Algaja hobipottsepp
hobipottsepp@hot.ee 5043316
janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Tervist,

Te hirmutate päris ära :(
Rumfordi plaani vaadates näeb suitsukogumis kamber välja napilt väiksem kui kamin ise...
Kõigepealt koonus kaminale, ja siis selle otsa koonuses suitsukogumis kamber.. ons asi tõesti nii hull? Arvestades, et ikkagi välikamin.. mitte tuppa kus kõik reeglid peaksid palju jäigemad olema.. ?

terv.
janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Unustasin küsida, et kas piisaks siiski ühest "mõistlikust" koonusekujulisest ruumist mis jääb ülespoole kaminaava silda ja oleks nt. kusagil pool/kolmveerand kaminaava enda kõrgust enne kui korstnasse pöörab/siseneb?
ernst
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 22 Mär 2012, 15:26
On tänanud: 5 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas ernst »

Et teoskil on ilusa rumfordi loomisega (küll õue), siis küsin kogemust - on keegi ehitanud siseruumi rumfordi kamina, mille suits läbib enne korstent ka ühe laskuva lõõri? Seega, kas ta hakkab tõmbama pikema (ja soojust veidi salvestava) suitsutee puhul.

Vabandus teema vedajale kõrvalepõike eest ja jõudu, keskkohast oled juba üle saanud.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas motamees »

ernst kirjutas:... Seega, kas ta hakkab tõmbama pikema (ja soojust veidi salvestava) suitsutee puhul...
Ei oska küll otsesele küsimusele vastata, aga ikkagi targutan väheke ... lahtise kaminasuuga on väljundgaasid nii jahedad, et kas neid on mõtet üldse kuskilt läbi lasta.
:blush:
.
Tel 5o9279o
janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Tervist,

Aga järsku keegi oskab vahepeal minu muredele lahendusi pakkuda? :)

terv.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

janx4 kirjutas:Tervist,

Te hirmutate päris ära :(


terv.
Ei saanud küll aru, et sa nii kergesti hirmutamistele allud ;)

Kindlasti peab kaminaavast kõrgemal koonus olema korstna suunas ja kui viid korstna vasakule tekib ka paratamatult suitsulukk. Lase aga edasi, pole siin kedagi õpetama tulemas.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Naabrivana
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 400
Liitunud: 12 Dets 2011, 06:43
Asukoht: Lõuna-Eesti
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas Naabrivana »

Pole küll spetsialist, aga kaasaräägiks ikka.
Meil on taolise projekti järgi + omalooming, ilma neelude ja värkideta tehtud kamin siseruumis ja kütame täpselt siis kui vajadus ja nii palju kui vaja, toimib ilusti.

Vähem umbusaldust ja rohkem loomingulisust!
Oma ala meister..
janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Tervist,

Tänan toetuse eest :)
Veel üks konkreetne küsimus, kui ma nüüd teen valumassist silla, ei seo seda tulekoldega vaid paigaldan tulekolde peale (toetuskohtadele peaks vist villa kergelt vahele panema ?), kas ma võin selle silla peale shamotte laduda? St. silla peale panen kuivalt aga shamotid omakorda ikka seon? Ma ei näe muid variante seda koonust eestpoolt tekitada... või noh.. alternatiiv.. silla kohale nurkraud ja sealt alustada shamottidega.. liiga riskantne.. kuna kuumust seal peaks ikka olema..?

terv.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas motamees »

Silluse alla saad panna klaasriiet. Ja pealtpoolt hakkad tavaliselt kividega minema, aga klaasriie jälle vahele. Siis ei saa segu ühendust sillusega ja ta saab seal omanuhti kasvada/kahaneda.
Saab ka pealtpoolt ilma seguta esimese rea panna, aga siis võib mõni kivi loksuma jääda. Segu ja klaasriie annavad täispinnaga toetuse ilma kinni võtmata.
.
Tel 5o9279o
janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Tervist,


Valasin selle valumassist silla laua peale tehtud raketises valmis.
Väga veider värk. Praeguseks hetkeks on kuivanud ca. 24h ja võtsin raketised ümbert ära. Pudiseb suhteliselt kergelt..kui harjaga pühkida siis pühib pealmise kihi nagu tolmu minema. Ühesõnaga jääb mulje nagu pikemal pühkimisel oleks võimalik kogu valatud detail ära pühkida.. ütleme nii, et tavalise betooni puhul ma tean milliseks ta jääb ja läheb. Aga see materjal on küll veider. Kas ta peabki selline olema?
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Ei pea ega tohi pudiseda.
Kas valasid õues? Liiga jahe, et hoogsalt kivistuda.
Mis segust valasid? Kindlasti peab segu olema hästi segatud ja mitte väga kuiv. Ikka sitke ja mahlane.
Kas soojaks läks? Kui ei läinud, siis kisub see värk kahtlaseks.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas motamees »

Vibreerima peab ka seda massi.
Valatud lae ristlõige.
Valatud lae ristlõige.
Valumassa.JPG (110.11 KiB) Vaadatud 3884 korda
.
Tel 5o9279o
Leevi
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 802
Liitunud: 19 Juul 2008, 04:47
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 40 korda
Kontakt:

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas Leevi »

Arvate tõesti.et foorumi tasemel now how on piisav? Unustage ära. Isegi ahjutehastes on nn vibraatori ametikoha vahetus probleemiks.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Leevi kirjutas:Arvate tõesti.et foorumi tasemel now how on piisav? Unustage ära. Isegi ahjutehastes on nn vibraatori ametikoha vahetus probleemiks.
Kui nüüd väga kokkuvõtlikult oma arvamus öelda, siis foorumi know how probleemiks on sinusugused vibraatorid, kes ennast oma tühjast jutust imetletud ei suuda. Püüdsid hiljuti ilusamini ka aga juba on jälle kaan pealt ära. Mine parandusse.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Välikamin L kujulisse nurka

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Mitte et ma vihjaks millegile aga ... :blush: http://meeldib.ee/2012/02/tutre-vibraator/#_
Vasta