Üldine teema ahiküttest.

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Vasta
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Olen oma mõtted kirja pannud ja kuna need on stabiilsed, siis lisan ka siia teemakohasele foorumilehele.

Kõik asjalikud lisad on üldisele teabele seda täiendades kasuks.

http://ehitusruudus.delfi.ee/ehitusjare ... d=78110692
Pottseppmeister "Kaminahi"
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas aero »

Tavalugeja kirjutas: 21 Jaan 2018, 21:27 Olen oma mõtted kirja pannud ja kuna need on stabiilsed, siis lisan ka siia teemakohasele foorumilehele.

Kõik asjalikud lisad on üldisele teabele seda täiendades kasuks.
Ma loodan, et Ehitus2 lasi su mõtted toimetajal üle vaadata ja kohendada :). Su (ülalviidatud) laused on küll nagu mõne Brüsseli bürokraadi suust kukkunud.

Oskad äkki täpsemalt viidata - millised on need Põhjamaa riigid kus nõutakse puuküttega ahju ja alates millisest pindalast või ruumalast? See oleks huvitav.

E: Artikli kommentaaridega sul ei vea. Mingi keenius juba leidis, et pilt ja pealkiri ei klapi omavahel ja tema ei hakkagi lugema. Mina lugesin, et moodne ahi kaalub 2-5 t ... tõepoolest kamina pilt hästi ei klapi selle artikli juurde.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Saad saad esmalt vihjata Brüsselile? Kui suudad, täienda, lõhkujad on siin foorumis alati enamuse saavutanud.

Kamina pildi sobivusega on just nii kuidas keegi vaatab. Mina seda sinna ei küljendanud :)
Pottseppmeister "Kaminahi"
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas aero »

Tavalugeja kirjutas: 22 Jaan 2018, 10:59 Saad saad esmalt vihjata Brüsselile? Kui suudad, täienda, lõhkujad on siin foorumis alati enamuse saavutanud.
Vabandust. Ma nimetasin Brüsselit ainult sellepärast, et sa ise ka tihti teed seda. Mu jutu mõte oli see, et sa oled potsepp (minu teada) aga püüad väljenduda nagu mõttetark, filosoof. Upitad (sõnastamise) lati liiga kõrgele. Kohati saad hakkama aga kohati kisub keeruliseks, kohmakaks, kantseliidiks.

Mul oli enne sisuline küsimus ka: Oskad äkki täpsemalt viidata - millised on need Põhjamaa riigid kus nõutakse puuküttega ahju ja alates millisest pindalast või ruumalast? See oleks huvitav.
klaverimeister
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 101
Liitunud: 05 Veebr 2015, 14:50
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas klaverimeister »

Arvestades Delfi üldist taset on see ju vägagi mõistlik artikkel ja mis kõige tähtsam, et pole kirjutatud mõne kütteseadme maaletooja poolt. Ainuke asi, et oleks soovinud võibolla konkreetsemaid näiteid, mis on sellise ahju kabariidid ja mass, mis oleks kaks päeva soe? Pottsepa kogemusega inimene oskab kindlasti mingeid näiteid tuua.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Soomes on need seadused olemas. Kuna ma ei ole kirjutanud, et ahi peab olema kaks päeva soe, siis ei hakka ka seda väidet arvustama. Hea ahi hoiab majas ühtlase soojuse ühe kütmisega 24h jooksul. Kaal on vastavalt soojusvajadusele. Alla kahe tonnine ahi ei suuda kuidagi eelpooltoodut tagada.
Kellele on vaja tekst esitada lihtlausetega, andke aga teada :)
PS Mitu korda olen maininud Brüsselit?
Pottseppmeister "Kaminahi"
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Jagage oma mõtteid, kogemusi, ärge kangutage üles intriige. Mis puutub siia Delfi? Samane artikkel on on ilmunud ka Postimehe kütte eriväljaandes .
Pottseppmeister "Kaminahi"
klaverimeister
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 101
Liitunud: 05 Veebr 2015, 14:50
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas klaverimeister »

Tavalugeja kirjutas: 22 Jaan 2018, 13:03 Jagage oma mõtteid, kogemusi, ärge kangutage üles intriige. Mis puutub siia Delfi? Samane artikkel on on ilmunud ka Postimehe kütte eriväljaandes .
Niipalju puutub, et esimeses postituses viidatud artikkel asub Delfis ja kuskohast ma pidin teadma, et see veel kuskil on ilmunud?
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

klaverimeister kirjutas: 22 Jaan 2018, 14:32
Tavalugeja kirjutas: 22 Jaan 2018, 13:03 Jagage oma mõtteid, kogemusi, ärge kangutage üles intriige. Mis puutub siia Delfi? Samane artikkel on on ilmunud ka Postimehe kütte eriväljaandes .
Niipalju puutub, et esimeses postituses viidatud artikkel asub Delfis ja kuskohast ma pidin teadma, et see veel kuskil on ilmunud?
Mis vahet seal sinu jaoks on, kus artikkel ilmunud on? Jääme lihtsalt ahikütte teema juurde. Ega see ju ka midagi ei muuda, et Postimehes oli erilisas.
Mul pole midagi selle vastu, et lisaksin siia erinevate maade artiklid, erinevatelt kirjutajatelt aga loodan, et keegi "kaasautoriks" soovib.
Pottseppmeister "Kaminahi"
klaverimeister
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 101
Liitunud: 05 Veebr 2015, 14:50
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas klaverimeister »

Minul polegi vahet, ise hakkasid ju Delfi teemal kangutama. Pane siis PDF üles, kui ükskord sõna Delfi mainimise peale katus ära sõidab.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

klaverimeister kirjutas: 22 Jaan 2018, 15:41 Minul polegi vahet, ise hakkasid ju Delfi teemal kangutama. Pane siis PDF üles, kui ükskord sõna Delfi mainimise peale katus ära sõidab.
Äkki sa ei teagi, et kõik ei peagi ahikütte postitust kommenteerima? :)
Pottseppmeister "Kaminahi"
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas motamees »

aero kirjutas: 22 Jaan 2018, 11:26 ... Mu jutu mõte oli see, et sa oled potsepp (minu teada) aga püüad väljenduda nagu mõttetark, filosoof. Upitad (sõnastamise) lati liiga kõrgele. Kohati saad hakkama aga kohati kisub keeruliseks, kohmakaks, kantseliidiks...
Olen ka sellele mõelnud, küsimiseni pole jõudnud. Võibolla ka selle pärast, et arvan teadvat, vähe sellest, ise kipun olema samasugune natukene...
Oma jutu sees jätan ikka midagi ütlemata, et teisi isemõtlemisele ärgitada. Kui ei mõtle välja, saab ju alati juurde küsida. See aga näitab mulle, et teema huvitab veel kedagi ja tasub vaeva näha. Muidu pead monolooge ja arvad, et teisi huvitab.
...ehk on tema diskussioonile ärgitamise nipid liialt keerulised. Ülesande nad aga on täitnud - diskussioon ju on tekkinud.
Päris palju selle "filosoofi" mõtteid on ka sinu ahju sees.
Viimati muutis motamees, 22 Jaan 2018, 23:23, muudetud 2 korda kokku.
.
Tel 5o9279o
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Olgu selle filosoofiaga, aga väike filoloogia jant võib abikski saada, et tekst saaks nagu abimootor teemat vedama. Teine, mis käskides ka arusaadavaks kõigile mitte ei muutu on saarlaste huumorinurk. Kes ikka üldse nalja ei salli ei mõista, need ei pea selle lugemisega iseenesele mitte hingelist viga laskma sündida. See on ahikütte seltskondlik jututuba, siia viisakad inimesed ei tule, nemad loevad muud, harivat teksti. http://engine.koduleht.net/templates/ke ... iit_AC.pdf
1148970_692315527451003_1780119823_n.jpg
Pottseppmeister "Kaminahi"
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Pottseppmeister "Kaminahi"
Keskmine
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 212
Liitunud: 14 Sept 2011, 20:38
Asukoht: Jõgevamaa
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Keskmine »

Pottsepp läks põlema ! Kasutegur teadmatta... Aga muidu õige
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Keskmine kirjutas: 23 Jaan 2018, 15:42 Pottsepp läks põlema ! Kasutegur teadmatta... Aga muidu õige
Mis selliste postituste mõte siin teemas on? Äkki ikka leiad teema, kus sind oodatakse ja mõistetakse? On sul siia teemasse lisada sünnis artikkel, oma arvamus või mis iganes teemakohane klip?
Ma saan väga hästi aru, et sulle ei tohi mingit negatiivset tunnustust avaldada. Seega lepi, et vaikin sinu suhtes ka edaspidi.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Üldine teema ahiküttest

Lugemata postitus Postitas Scott »

Tavalugeja kirjutas: 22 Jaan 2018, 13:03 Mis puutub siia Delfi? Samane artikkel on on ilmunud ka Postimehe kütte eriväljaandes .
EhitusRuudus on Delfi portaali üks osa, mitte eraldiseisev veebileht.


...

https://foorum.perekool.ee/teema/ahjuku ... -palun-abi

Seda lugedes hoia peast kinni: "Puude põlemine ei anna sooja, söed annavad." , "Puitbrikett ei jäta sütt, küta nagu õlgedega, tolku pole."

Kel seal kasutaja, võiks Ehitusruudu artikli neile viidata.
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 414
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Õigest kütmisest liiguvad igasuguseid erinevaid ja tihti vastukäivaid nõuandeid. Soovitaks lugeda ka seda: https://tulepesa.wordpress.com/2011/01/ ... sti-kutta/
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas ping »

Aga miks pole normaalset õppevideot keegi teinud ja näiteks tubi üles pannud?
Ka päästeameti viteo on pikk plära sellest, et mida teha ei tohiks aga mitte sellest, et kuidas käiks ahju kütmise protsess algusest lõpuni ja õigesti.
Karlova selts näitab rohkem kooke laual ja inimeste nägusid kui tule süütamist.
Mustvalge video oleks päris asjalik aga tehtud koomiksi vormis.
Mitmed videod on demod kamina süütamisest , paari haluga, nii ei tee inimene kellel on külm ja tahab ahju soojaks saada.

Noored ei loe pikka traktaati ja vanad on endas kindlad ning õpetused ei jõua sihtrühmani.
Võrrelge, et kui vanad need videod on, mitu korda vaadatud ja kuidas hinnatud.
https://www.youtube.com/results?search_ ... C3%BCtmine
ping
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Ärge kuulake targutajaid. Ülo Kask on saarlase otsekohesusega ja selgusega seda selgitav teadur. 2 minutiga kõik räägitud.
PS Motamehe Tulepesas on Kanada pottsepa õpetus, mis täiesti inimlik ja õpetlik.

Kui midagi ilmub Delfis, või selle mõnes ruudus, säilitage rahu. Oti mütsil on ka maailmarallidel Delfi logo :)


https://www.youtube.com/watch?v=ngFNdIQu8bg
Pottseppmeister "Kaminahi"
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas ping »

Tavalugeja kirjutas: 24 Jaan 2018, 21:51 Ärge kuulake targutajaid. Ülo Kask on saarlase otsekohesusega ja selgusega seda selgitav teadur. 2 minutiga kõik räägitud.
PS Motamehe Tulepesas on Kanada pottsepa õpetus, mis täiesti inimlik ja õpetlik.

Kui midagi ilmub Delfis, või selle mõnes ruudus, säilitage rahu. Oti mütsil on ka maailmarallidel Delfi logo :)


https://www.youtube.com/watch?v=ngFNdIQu8bg
Andke andeks mu otsekohesus aga see video on ka väga puudulik, "Ahju kütmise õpetusena". Siin näidati rohkem "rääkivat pead" kui ahju.
See tundub nagu jupp mingist telesaatest kus promotakse süüteklotse.

Õppematerjal peaks olema selline, kus asjaga mittekursis olev inimene, suudaks pärast õppematerjaliga tutvumist, antud toimingu sooritada.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Andke andeks mu otsekohesus aga see video on väga normaalne. Ei mingit targutamist. Kõik on ära öeldud kahe minutiga ja ei mingit probleemi. Video ahjust on teleklipi autoritelt omapoolseks kaunistuseks.

Järeldus. Suhtume ahikütte teemasse positiivse lugupidamisega.
Pottseppmeister "Kaminahi"
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas aero »

Mina ka ei mõista, mis sellest videost puudu võiks olla. Lühike, selge konkreetne jutt ja piisav pilt :thumbsup:. Täpselt nii ma teen ja olen väga rahul nende klotsikestega. Kes arvab, et see on liigne kulutus siis munaresti tükid immutatuna parafiiniga (küünlajääkidega) töötab samamoodi. Kui vähegi võimalik, siis mina enam kunagi paberiga, ajalehega ei süüta.

Väike täiendus puude suuruse osas - 1-2 ülemist halgu olen ma peenemad pannud. Läheb kiiremini põlema ja peenematest puudest ka vaja lahti saada.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Nii ongi. (See video ei olnud jutuga otseselt seotud).
Kütmisõpetuste jagajatel kipub olema see konkurents, et kes seletab pikemalt ja sõnaohtramalt.
Mina ka, kuivad halud ahju, peened peale ja nende alla hakatise. Nagu ütleb Ülo, pole kunagi probleemi tule saamisega.
Unibuild kolle, põleb ära, siiber kinni. Talvel külmaga vastavalt kogemuslikule vajadusele veel sütele lisahalud. Põlevad needki ära, siiber kinni.
Kui kellelgi on ahi, mis ei suuda ööpäeva ühe kütmiskorraga kütta, siis see on hoopis teine teema.
Enne uut kütmist siiber lahti, roobitsen kolde kakskolm tuhast puhtaks, ja uued halud alla jne. ja jne. Pole ühtegi küttemasinat soetanud. Kui lä'heme talvel reisule, siis paar õliradikat, mida vean vajadusel ka tööpostile, on majapidamisest leitavad.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Üldine teema ahiküttest.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Moodsa aja tuleohutus.

"Inimene võib hommikul tööle minnes panna rahulikult ahju, kamina või pliidi küdema, automaatika kontrollib põlemist ja vajadusel ka suleb kõik klapid, nii et pere koju tulles on toad soojad ja kõik korras."

Sama sulg kirjutas eelnevalt:

"Samas on Eesti rahvas suhteliselt alalhoidlik ja osa kasutab ikka veel tavalisi ahjusid ja pliite või moodsamaid kaminahjusid. Hästi palju tekitatakse nõndanimetatud tagavaralangevarju efekti, eriti kohtades, mis suurtest asumitest eemale jäävad. Hajaasustus ja valglinnastumine on populaarne – kõik suurte tõmbekeskuste ümber olevad põllud ehitatakse täis. Sellistesse kohtadesse tellitakse sageli soojust salvestav kaminahi või soojamüüriga pliit või ka vana hea tavaline ahi. Sellega tagatakse endale sõltumatus tehnilisest progressist ja heitlikest ilmaoludest, mis võivad aeg-ajalt elektrikatkestusi põhjustada. Meil võib küll olla udupeen maaküttesüsteem, aga kui elekter ära läheb või kompressor üles ütleb, istume ikka külmas."

Kes seda tuleohutust siis valvas, UPS :) või EVS :glare:

Mainin veelkord, et meie pere kütab õhtul, naudib tundi poolteist kaminahju elavat tuld ja selle soojuskiirgust ja õhtul koju tulles on savitellistesse salvestatud soojus hoolitsenud, et kodu võtaks meid soojalt vastu. Pliidi alla teeme tule siis kui pliiti sihtotstarbeliselt kasutame, mille tulemusel saame soojaks ka 9 m2 pesuruumi.


Pottsepp: Ahju soojusest paremat ei ole olemas

https://maaelu.postimees.ee/4320189/pot ... utm_source

Selle ahikütte loo ilmumise järel võttis ajakirjaniku ette järgneva loo soovija ;) , loopis nooli minu suunas ja nõudis korduvalt ajakirjanikult artiklit. Nii oligi, lühidalt.

Elava tule hoidjad

https://maaelu.postimees.ee/4379213/elava-tule-hoidjad
Pottseppmeister "Kaminahi"
Vasta