1. leht 1-st

Vundament ja telliskivid

Postitatud: 02 Mai 2023, 22:26
Postitas t1muk4s
Tere!

Mis põhjusel on kasutatud vanemate hoonete vundamendis püst-asendis laotud telliskive? Väike pilt ka asjast.
Pilt

Re: Vundament ja telliskivid

Postitatud: 03 Mai 2023, 06:31
Postitas Kalvis
Küsida tuleks laduja käest aga üks põhjus on tasandus - saab loodi, et paigutada sinna kandma pildil puitsõrestik

Re: Vundament ja telliskivid

Postitatud: 03 Mai 2023, 21:05
Postitas Urmas
t1muk4s kirjutas: 02 Mai 2023, 22:26 Mis põhjusel on kasutatud vanemate hoonete vundamendis püst-asendis laotud telliskive?
Äkki olid hetkel tellised ainuke vundamendimaterjali variant, mida sai varastada, sest tsementi ja liiva/kruusa ei oldud teadmata põhjusel toodud objeltile? :scratch: Mõtle tolle hoone ehituse ajale ja materjalide kättesaadavusele tol ajal. Aga noh, andestame, sest sa vast veel nõnna noor, et ei saa mäletada ja keegi ei ole sulle rääkinud tolleaegseid ehitusmaterjalide hankimise nüansse. ;)
OT. Mu kadunud onu oli tige ja solvunud enda peale, sest unustas "ostmata" 5kg naelu Võrtsjärve äärde suvila ehitamisel. Ta nimelt oli oma ülema asetäitja majandusalal!!! ;)

Re: Vundament ja telliskivid

Postitatud: 03 Mai 2023, 23:30
Postitas kunn24
Käi vundament igaltpoolt pilguga üle, mulle tundub juba selle hädise pildi järgi, et kive on sätitud nii, et kupatus enam vähem loodi või sirgeks saada.

Re: Vundament ja telliskivid

Postitatud: 04 Mai 2023, 08:50
Postitas t1muk4s
Tere!

Linna peal ringi liikudes jääb silma, et suurem osa vanemaid ehitisi (millel vundamendi osa aja jooksul nähtavale tulnud) on sellise telliskivi lahendusega ehitatud. Ehk on olnud selle eesmärk niiskuse tõusu piirata, mis vunamendi kaudu üles liigub.

Ruberoid on pildil nähtaval lahendusel olemas. Asub puidu ja telliskivi vahel. Lisaks on puidu osa, mis ruberoidiga kokku puutub õliga immutatud.

Re: Vundament ja telliskivid

Postitatud: 04 Mai 2023, 10:37
Postitas Kalvis
Niiskuse tõusu katkestamiseks tehakse justnimelt hüdrotõke (min. ruberoid) puit ja kivisilluse vahele. Kivisillusel endal otse seda eesmärki pole. Kahjuks enamus varasema eesti vabariigi aegsed ja ka nõukaaegseid ei sisaldanud hüdrotõket mis just saja aastastel hoonetel valusalt kätte mängib. Tänapäevasemad lahendused üritavad lausa vundamenti ennast maksimaalselt niiskustõkkega lisaks kaitsta, kuigi meetodid on küsitvad (rohkem nagu raha matmisega mõttetusse lahendusse)
Niipalju on õigus - silikaat imab vett oluliselt vähem kui tellis.