Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Yrch
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 21 Mai 2023, 20:17
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Yrch »

Millised on nõuded maandusele ehitusaegne elektrikilbil, et saaks auditi pingestamiseks? Mul on veetud liitumiskilbi juurest kaabel 70m ja kui nüüd tahaks selle lõppu ehitusaegne elektrikilbi paigaldada. Asukoht on ajutine (paari aasta vaates). Tuttav elektrik räägib 3 varrast 2m sügavusele, X vahedega, aga see ei tundu väga korrektne jutt olema, sest ma oletan et kui ongi siin mingi standard, siis see räägib vast pigem ikka mingist takistusest. Ehk äkki see 3 varrast on üle pingutamine.

kuna asi on ehitusaegne (metallkilp posti ajutise posti külge, segumasin ja selliste värkide jaoks), siis ei tahaks hakata midagi monumentaalset ehitama hakata, sest see asukoht isegi ajutine (paari aasta vaates). Maapind on märg (kevadel/sügisel vesi 30cm sügavusel).

Täpsustus: kas maanduskontuurile kehtib mingid konkreetne standard ja mis see olla võiks.
Viimati muutis Yrch, 28 Okt 2023, 22:44, muudetud 1 kord kokku.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas rannamees »

Tuttav elektrik rääkis ilmselt õiget juttu.
Ma tegin oma tuttava jutu järgi samamoodi ja kõlbas.
Mida märjem maa, seda parem(lihtsam).
Konkreetseid standardeid minuteada pole aga ma pole elektrik.
Yrch
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 21 Mai 2023, 20:17
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Yrch »

"3 varrast 2m sügavusele, X vahedega" on ju siiski samast klassist, et piisavalt soojustatud sein on 20cm soojustust ning katusel 30cm. Kui maailm nii vaid lihtne oleks.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Selleks, et tarbima saaksid hakata on vaja pädeva isiku kinnituskirja võrguettevõttele. Ja just selle kirja kirjutaja ütleb sulle kui mitu varrast ja kui sügavale - kaugele pead ajama. Mul homme see teema ees - ajutise kilbi ühendamine, vardad 1,5 m esimene vahe 3m ja teine 1,5. Sügavamale ei kannata panna - paas vastas
Viimati muutis RaJy, 29 Okt 2023, 20:42, muudetud 1 kord kokku.
Yrch
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 21 Mai 2023, 20:17
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Yrch »

aga ka sa paned tähele, et sinule ja minule on 2 pädevat isikut andnud 2 erinevat nõuet samale asjale.

Ma saan siit ainult oletada, et kuskil normis/standardis on kirjas, et:

* maanduskontuur peab koosneb vähemalt X arvust varrastest
* või peab selle kogupikkus olema X ühikut.
* ja vardad/kontuur peab olema vähemalt X sügavusel maapinnas.
* sealjuures on vaja, et varraste vaheline kaugus oleks vähemalt X ühikut

et tuleks välja vajalik maandustakistus (vähem kui X oomi) ning vajadusel dimensioneerida rohkem

nüüd meie siin räägitu on mingisune telefonimängu tulemus, kus norm/standard on läinud "lappama". Kindlasti on olemas situatsioonid, kus mõlemad versioonid on korrektsed (arvatavasti enamus juhtudest), aga arvatavasti on ka olemas olukordi, kus pinnaste eripära pärast vbl ei oleks selline lahendus piisav.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Sa võid ka 10 erinevat arvamust saada - minu jutu mõte oli selles, et tee nii nagu see reaalne kilbi paigaldaja ütleb - vali enda jaoks sobiv. Paraku on meil selline süsteem kus vahel see pagana jupijumal loeb mingit teksti ja siis on see temale seaduseks. Lihtsam on neid vältida, mitte nendega vaielda.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas ping »

Yrch kirjutas: 28 Okt 2023, 22:16 Millised on nõuded maandusele ehitusaegne elektrikilbil, et saaks auditi pingestamiseks? Mul on veetud liitumiskilbi juurest kaabel 70m ja kui nüüd tahaks selle lõppu ehitusaegne elektrikilbi paigaldada. ...
Oleks kohe vedanud liitumiskilbist 5G16(25) alu kaabli jaotuskilpi, oleks praegune jama lisamaandusega ära jäänud.
Seda teemat on siin varem juba pikalt jahutud, et liitumiskilbil peab olema nõuetekohane maandus.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Yrch
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 21 Mai 2023, 20:17
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Yrch »

Aitäh RaJy, ma saan täiesti aru mida sa mõtled ja väga tõenäoliselt lõpuks tegutsen nagu sina.

Samas reaalteaduste vallas töötava inimesena on mul väga raske leppida selliste "linnalegendi" stiilis nõuetega ja tahaks pigem päris kontrollitavaid fakte/viideid standarditele/normidele/seadustele/jne.

Äkki mõni seda teemat valdav persoon juhtub teemat lugeda ja oska seda kommenteerida viidetega.


@Ping, aga mis on nõuekohane maandus? Ma ei küsi kas on vaja maandust, vaid mis nõuded maandusele kehtivad.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Põhiasjad on HD60364 kirjas. Seal on lausa ajutise kilbi asjad sees. Asi sõltub kui pikk on distants, kui palju ampreid läbi kütta plaani. Kui jääd 3x16 A juurde (polegi midagi erilist vaja teha, rääkimatta maandamisest) on palju lihtsam kui plaanid 3x63 A kasutada (võimalik kordusmaandus).
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2079
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Kui kaugele selle ajutise kilbi asukohast tuleb hiljem lõplik hoone kilp? Hoonele niikuinii vaja teha kordusmaandus, see olekski mõistlik teha säärasesse asukohta, et saad kasutada seda nii ajutise kilbi maandusena, kui ka hoone juures. Minule paigaldasid Empoweri töölised maakaabli vedamise ajal kraavi põhja 3 kuumtsingitud maandusvarrast (iga varras oli 2x1,5m pikk) ja varraste vahe oli 3m. Need ühendati isoleerimata vaskjuhtmega ja see komplekt andis takistuseks välja ümmarguselt 20 oomi. Pinnas on kuiv põllupind. Kraavi põhjas pinnas savi-liiv. Teise samasuguse komplekti rajasin ise samal krundil paiknevale garaazile ja see tunnistati ka sobivaks. Nagu ma aru olen saanud siis pole see takistus mingite numbritega normeeritud, hiljuti aitasin sõbral vanas majas kilpi uuendada ja seal sai ka eksisteeriv maandus üle mõõdetud, et veenduda kas asi töötab või vajab hoone uut maandust. Tulemuseks saadi ümmarguselt 80 oomi ja ka see number läks sordi alla. Ilmselt oli oma osa ka põhjusel, et tegemist on kasutusel oleva hoonega, milles toimub parajasti renoveerimine, mitte uusehitisega. Uusehitises oleks ilmselt soovitatud vardaid juurde lisada. Kui rajasin abihoonele maandust siis paigaldasin vardad ja mõõtsin takistuse ära ennem kui kraavi pinnast täis ajasin, et saaks vajadusel vardaid juurde panna.
Torutööd Tartus 56 932 898
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ehitise elektrivarustust saab ju ehitava hoone projektist vaadata.
Ajutise kilbi nõuded on EVS-60364 kirjas ja midagi üleloomulikku seal pole, samuti maanduse nõuded ja millal seda vaja.
Liitumiskilbis on maandamisega kõik korras.
Seega tüüpjuhtumitel ei ole korduv maandamine üldse vajalik aga see sõltub mõnest lisaasjaoludest (vool, pikkus, kaitsemeetodid jne.)
Õige on märkus (pikk88) - kui hoonele tuleb oma kilp ja sinna on ette nähtud maandus siis saab ajutise kilbi nõuded korda ajada ühitades ühtteist.
Tark vaatab maja projekti ja ühitab osa tehtavatest töödest otsekohe, hoiab raha kokku ja on ka kõik nõuded täidetud.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas ping »

pikk88 kirjutas: 29 Okt 2023, 09:44 ... Hoonele niikuinii vaja teha kordusmaandus, see olekski mõistlik teha säärasesse asukohta, ...
Kui seose "põhjus-tagajärg" mõistmine on sassis, siis ei saagi nõuetest selget sotti.
Iga hoone ise ei vaja maandust, kuigi hoone juurde võib rajada erinevaid maandureid.
(Kui hoones puuduvad elektrit juhtivad osad, siis ei ole mitte kuhugile ühendada isegi potensiaaliühtlustust.
Palk seinas või seinaplokk, puitkarkass, kiudbetoonist (raudsarruseta) põrandaplaat ja plastikust toru jne. ei ole elektrit juhtivad osad ning neid ei saa ühendada potensiaaliühtlustusega.)

Maandus on vaja elektriseadmete ohutuks kasutamiseks ja ühendatakse see peakilpi.
Kas selle kinnistu "Peakilp" on samal ajal "liitumiskilp" või "hoone jaotuskilp" sõltub seatud eesmärgist ja projektist.
Jaotuskilbid ise ei vaja kordusmaandust, kui nii on projekteeritud.
Projekteerijale seab lähtetingimuse hoone omanik, kui oskab.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Yrch kirjutas: 29 Okt 2023, 00:48 Aitäh RaJy, ma saan täiesti aru mida sa mõtled ja väga tõenäoliselt lõpuks tegutsen nagu sina.

Samas reaalteaduste vallas töötava inimesena on mul väga raske leppida selliste "linnalegendi" stiilis nõuetega ja tahaks pigem päris kontrollitavaid fakte/viideid standarditele/normidele/seadustele/jne.

Äkki mõni seda teemat valdav persoon juhtub teemat lugeda ja oska seda kommenteerida viidetega.


@Ping, aga mis on nõuekohane maandus? Ma ei küsi kas on vaja maandust, vaid mis nõuded maandusele kehtivad.

Kus on tarbija poolel maanduse nõue kirjas? Mina tahan ka näha. Tänapäeval Elektrilevi müüb liitumistasuga teadupärast kaitsejuhti, maandust, neutraali ja neile lisaks ka edastab liinijuhtmetes elektrit.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

RaJy kirjutas: 28 Okt 2023, 22:54 Ehitusaegne või mitte, maandus peab niikuinii olema. Selleks, et tarbima saaksid hakata on vaja pädeva isiku kinnituskirja võrguettevõttele. Ja just selle kirja kirjutaja ütleb sulle kui mitu varrast ja kui sügavale - kaugele pead ajama. Mul homme see teema ees - ajutise kilbi ühendamine, vardad 1,5 m esimene vahe 3m ja teine 1,5. Sügavamale ei kannata panna - paas vastas
Paigaldis peab olema nõuetekohane. Palun anna viide normile, mis kohustab maanduse. Kui ei ole anda, siis palun muuda oma postitust.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

ping kirjutas: 29 Okt 2023, 00:26
Yrch kirjutas: 28 Okt 2023, 22:16 Millised on nõuded maandusele ehitusaegne elektrikilbil, et saaks auditi pingestamiseks? Mul on veetud liitumiskilbi juurest kaabel 70m ja kui nüüd tahaks selle lõppu ehitusaegne elektrikilbi paigaldada. ...
Oleks kohe vedanud liitumiskilbist 5G16(25) alu kaabli jaotuskilpi, oleks praegune jama lisamaandusega ära jäänud.
Seda teemat on siin varem juba pikalt jahutud, et liitumiskilbil peab olema nõuetekohane maandus.
:hello:
Liitumiskilp on ELV oma, mis puutub asjasse, et 5G16-ga justkui ei teki kordusmaanduse vajadust tarbija JK-s, aga 4G16 puhul justkui tekiks ja mida siis maandus juurde annaks?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kordusmaanduse nõue tekib ainult siis kui JK kilbis pole tagatud ohutu puutepinge. See olukord võib tekkida vaid pika liini korral ja suurte voolude korral. Kaabli suurem ristlõige vähendab pingelangu ja nii võibki juhtuda, et 16 mm2 korral on nõue OK aga 2,5 mm2 korral enam pole.
Ma siiski ei usu, et antud juhtumil üldse mingi jama tekiks 70 m on suht lühike maa.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ohutu puutepinge on alla 50 V.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Yrch kirjutas: 29 Okt 2023, 00:48mis nõuded maandusele kehtivad
Maandusele kehtivad nõuded on kirjas:
EVS-HD 60364-5-54 Madalpingelised elektripaigaldised. Osa 5-54: Elektriseadmete valik ja paigaldamine. Maandamine ja kaitsejuhid.
Seal on kõik nõuded maandusjuhtide ja varraste paigutusele, vahekaugustele, kujule, materjalile, ristlõigetele, läbimõõtudele paksustele, pinnakatetele, kuni selleni välja, mitu kilogrammi tsementi peab sisaldama kuupmeeter vundamendimaandurina kasutatavat betooni.
Aga ei ole kirjas, mitu oomi peab kordusmaanduse takistus olema.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Seal on kirjas vaid, kuidas tuleb rajada. Rahvuslikest erinõuetest leidsin, et DE puhul tuleb rajada ja ühendada vundamendimaandur.
Osast 4-41 kaitse kohta elektrilöögi eest võiks pigem otsida tõde, mis ja kas peab olema.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas RaJy »

kunn24 kirjutas: 29 Okt 2023, 13:22
RaJy kirjutas: 28 Okt 2023, 22:54 Ehitusaegne või mitte, maandus peab niikuinii olema. Selleks, et tarbima saaksid hakata on vaja pädeva isiku kinnituskirja võrguettevõttele. Ja just selle kirja kirjutaja ütleb sulle kui mitu varrast ja kui sügavale - kaugele pead ajama. Mul homme see teema ees - ajutise kilbi ühendamine, vardad 1,5 m esimene vahe 3m ja teine 1,5. Sügavamale ei kannata panna - paas vastas
Paigaldis peab olema nõuetekohane. Palun anna viide normile, mis kohustab maanduse. Kui ei ole anda, siis palun muuda oma postitust.
Ei ole pädev vaidlema - muutsin postitust. Aitähh tähelepanu juhtimise eest.
Aga millegipärast elektrilevi ilma maanduseta liitumiskilpi pingestada ei taha. Huvitav miks. Samas mul maamaja kus pole kunagi maandust olnud toimib ilusti.
???
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Elektrilevi ei küsi sult otseselt maandusi, vaid paigaldise ehitaja deklarit ja vajadusel ka auditit. Selles mõttes soolasid ikkagi veidi üle. Miks ta ei peaks ilusti toimima, kui minimaalselt on elektri "voolamiseks" vaja 2 juhet.

No makske EVS-ile see kommiraha 2,4 € ära ja võtke omale viidatud standardi lugemisõigus, vajadusel tehke olulistest kohtadest ekraanitõmmiseid. Kuigi alati saab ju projekteerijaga selles osas nõu pidada ja mingi tööprojektilaadne asi on paigaldise ehitamisel ju vajalik.

Mul on osa standardeid on olemas, kuid ei näe põhjust seda osta, sest mul on Inspecta pädevuskoolituse materjalid, millest ma küll pole leidnud elumajale kordusmaanduste kohustulikkust. Tõsi, need on nüüd küll ca 10 a vanad. Jutt on seal rohkem olemasolevate maandurite (vundamendid jms) kasutamisest ja oluline- oluline- potentsiaaliühtlustusest. Kuid niisama naljapärast varraste maasserammimisest pole seal küll juttugi- mis on loogiline, sest need ei anna eramaja puhul midagi olulist juurde. Piksekaitse on veidi eraldi teema, kuid see pole ka vaid pelgalt varraste rammimine.

Eespool ja ka varem korduvalt öeldud, et PEN-i definitsioon, mida Elektrilevi oma mõnusa arve eest jagab, on:
  • P- Protection,
  • E- Earth ehk tõlkes: Maa,
  • N- Neutral.
2 esimese tõttu on ta ristlõige ohutuse/ mehaanilise tugevuse kaalutlusel normeeritud (vähemalt 16 mm2 Al või 10 mm2 Cu).

Samas ega ma ei vaidle ka vastu, kui tehakse. Ise ka lasknud teha. Jutt käib praegu kas ja mida on KOHUSTUS teha.

Kuid siin võiks tsiteerida 1 tublit auditihärrat (initsiaalid AA- äkki keegi tunneb ära), kes mulle jutustas, et puitraamidel päikesepaneelide mittevastuvõtmiseks ta leiab 5 põhjust. Kui küsisin viiteid reeglitele, oli telefonis "tuut-tuut". Nii, et andekusi on igalpool lademetes. Ka kontrollijate hulgas.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas rannamees »

kunn24 kirjutas: 29 Okt 2023, 21:19 Kuid siin võiks tsiteerida 1 tublit auditihärrat (initsiaalid AA- äkki keegi tunneb ära), kes mulle jutustas, et puitraamidel päikesepaneelide mittevastuvõtmiseks ta leiab 5 põhjust. Kui küsisin viiteid reeglitele, oli telefonis "tuut-tuut". Nii, et andekusi on igalpool lademetes. Ka kontrollijate hulgas.
Ja samas, netis on omajagu näiteid, kus puitraamil paneelipaigaldis kenasti vastu võetud. :roll:
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Oleks vaid viitsmist, võiks teha uue teema PV paneelide ehituslubadest jms-t kammist. Aga siin teine teema.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2079
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

ping kirjutas: 29 Okt 2023, 11:29
pikk88 kirjutas: 29 Okt 2023, 09:44 ... Hoonele niikuinii vaja teha kordusmaandus, see olekski mõistlik teha säärasesse asukohta, ...
Kui seose "põhjus-tagajärg" mõistmine on sassis, siis ei saagi nõuetest selget sotti.
Iga hoone ise ei vaja maandust, kuigi hoone juurde võib rajada erinevaid maandureid.
(Kui hoones puuduvad elektrit juhtivad osad, siis ei ole mitte kuhugile ühendada isegi potensiaaliühtlustust.
Palk seinas või seinaplokk, puitkarkass, kiudbetoonist (raudsarruseta) põrandaplaat ja plastikust toru jne. ei ole elektrit juhtivad osad ning neid ei saa ühendada potensiaaliühtlustusega.)

Maandus on vaja elektriseadmete ohutuks kasutamiseks ja ühendatakse see peakilpi.
Kas selle kinnistu "Peakilp" on samal ajal "liitumiskilp" või "hoone jaotuskilp" sõltub seatud eesmärgist ja projektist.
Jaotuskilbid ise ei vaja kordusmaandust, kui nii on projekteeritud.
Projekteerijale seab lähtetingimuse hoone omanik, kui oskab.
:hello:
Inimene küsis konkreetseid numbreid. Kirjutasin niipalju, kui kogemust ja mälu on, ei hakanud täpseid mõõdistustulemusi taga ajama. See siin on siiski ju ehitusfoorum, mitte riigikohtu istungisaal kus kõik peab olema ülimalt ühemõtteliselt sõnastatud, sest muidu võib vastaspool sinu väiteid lõpmatuseni tõlgendada ja enda kasuks keerata. Usun, et said ju aru küll, mida ma oma esimese postitusega öelda tahtsin. Ning kui teemaalgatajale jäi juhuslikult midagi häguseks siis jätkuvalt meenutan, et mina pole paberitega elektrik. Tema otsib niikuinii endale piisava pädevusega elektriku, et maandustakistust mõõta ja küll see elektrik talle ka kõik asjad detailideni ära seletab.
Torutööd Tartus 56 932 898
systemre
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 05 Okt 2015, 09:43
On tänatud: 2 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas systemre »

Elektrilevis võtmed kätte teenus täitsa olemas.
Vasta