Tuhk välja!

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Ka pealt süüdates on suhteliselt kiirelt kõik puud leekides. Vahe vaid suitsu hulgas. Aga las ta jääda - ise süütan juba aastaid pealt, aga abikaasale pole suutnud seda selgeks teha, siin jutustades ilmselt suudan veel vähem.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1496
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Keegi vahepeal tuha ka välja viis vä :yahoo:

Olen minagi mõne ahju elus ehitanud ja kütjastaaži küllap mõnest siinsest "arvustajast" rohkem ja ikka jääb mulle arusaamatuks, et püütakse talve läbi tuld teha just külma ahju. :banghead:
Ka kõige kangemat mulateadust tuleks siiski mõõte mõne mõõtevahendiga. Näiteks tooli kõrgust saab mõõta mõõdulindiga, auto kiirust spidomeetriga, aja kulgu kellaga, ahju temperatuuri termomeetriga, puidu kuivust niiskusemõõtjaga....
Arvamuse pädevusekski saaks kasutada mõõtmismeetodeid, kuna arvamuse õigsus ei sõltu siingi foorumis vaid selle pikkusest ja selle kordustest.
Pottseppmeister "Kaminahi"
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Sul oli ju lisaks mmimeetrile abiks stopper, kui ahju põlemasussitamisest pildiseeria tegid?
Katsetega on kord juba nii, et tulemust tuleb osata ka tõlgendada ja vahel on lisatulemuseks see, mida ise ei osanudki oodata.
Kes keelas selle juurde veel pista gaasikulgla erinevatesse osadesse erinevaid andureid. Mul on ahjul suitsukanalis (korstnalõõris) termomeeter (pilt allpool) ja tänu sellele väljundi olukord pideva kontrolli all. Selles mõttes on mul olemas selline info, mida paljudel jutuMeistritel ei tundu olevat ehk veidi ikka tean, mida kirja panen.

Aero fantaseeris:
Ma osutan sellele, et Nunnauuni ei võrdu Soome AHJUEHITAJAD. Nunnauuni on üks Soome moodulahjude tootja
Tootja, kes teeb praktilisel kõik komponendid ja projekti koos valmistoote katsetustega 0-st valmis, annab kaasa tootepassi, polegi ehitaja? Siis tuhat vabandust vale sõnakasutuse pärast.

Kuid kõvad potssepmeistrid võiksid nüüd öelda, miks Nunnauuni ja Tulikivi vastu nende õilsat tuult toimetavad ja 1. koguni kirjalikus käskivas vormis öelnud, et Meistrid, minge arenege oma pealtpanemisega, :)?
Kuidas nii oluline valedekants on veel alistamata ja lubate sellist pühaduseteotust ja valekuulutamist?

Termomeeter ahju väljundis:
IMG_0692.jpg
Viimati muutis kunn24, 16 Veebr 2024, 15:42, muudetud 1 kord kokku.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1496
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

kunn24 kirjutas: 16 Veebr 2024, 12:47
Kes keelas selle juurde veel pista gaasikulgla erinevatesse osadesse erinevaid andureid. Mul on ahjul suitsukanalis termomeeter (pilt allpool) ja tänu sellele väljundi olukord pideva kontrolli all. Selles mõttes on mul olemas selline info, mida paljudel jutuMeistritel ei tundu olevat ehk veidi ikka tean, mida kirja panen.

Ma lausa röögin sulle joovastusest sinu termomeetri ja selle sinu "veidi ikka tean" jutu peale. :yahoo:

PS. Kuhu sul see termomeeter ikkagi pistetud on, gaasikulgla erinevatesse osadesse või ahju suitsukanalisse....
Pottseppmeister "Kaminahi"
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Antud juhul on suitsukanaliks ahju väljund ehk korstnalõõr. Peaasi, et röökimise lõpp oleks õnnelik.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1496
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

kunn24 kirjutas: 16 Veebr 2024, 15:41 Antud juhul on suitsukanaliks ahju väljund ehk korstnalõõr. Peaasi, et röökimise lõpp oleks õnnelik.
Nüüd läks suurem ehmatus üle jah. Ma tõesti arvasin, et oma gaasikulgla temperatuure mõõdad.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Tavalugeja kirjutas: 16 Veebr 2024, 20:18 Nüüd läks suurem ehmatus üle jah. Ma tõesti arvasin, et oma gaasikulgla temperatuure mõõdad.
Kui need näidud oleks kunn24 enda gaasikulgla numbrid, siis seieri ja jaotuse järgi vaevalt ta oleks suuteline olnud postitama pilti enda gaasikulgla näidust. ;)
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Tavalugeja kirjutas: 16 Veebr 2024, 20:18
kunn24 kirjutas: 16 Veebr 2024, 15:41 Antud juhul on suitsukanaliks ahju väljund ehk korstnalõõr. Peaasi, et röökimise lõpp oleks õnnelik.
Nüüd läks suurem ehmatus üle jah. Ma tõesti arvasin, et oma gaasikulgla temperatuure mõõdad.
Sellist jama on raske kommenteerida. :doh:
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1496
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

kunn24 kirjutas: 16 Veebr 2024, 22:53
Sellist jama on raske kommenteerida. :doh:
Mul on siin sinu kõigutamata tarkusega ettekandeid ikka päri raske mõista. Vaatamata sellele, et olen tüütavalt pikalt pottsepp olnud ja ühe ahjulabori loomise osaline saanud olla. Seal on seadmete maksumus kümnetes tuhandetes, sina lood kõigutamatut teadust viieka maksva termomeetriga.
Oleme lõbusad :P
Pottseppmeister "Kaminahi"
ahto42
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 36
Liitunud: 04 Apr 2021, 18:33
On tänatud: 1 kord

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas ahto42 »

Tulikivi 2017 aasta aasta kaminahju kasutusjuhendis rääbib ka, et puude kihid risti ja süüdata pealt poolt.
Minu ahjus 1 kiht 3-4 30cm kasehalgu. kui väljas kergelt alla 0c, siis läheb 3 kihti, kui külmem siis 4. Peale siis pilpad ja nende alt 1 2x2cm süütekuubik.
Kui 4 kihti, siis põlemie vähemalt pooldeist tundi hõõguvate süteni, kus sinist leeki enam ei ole. Seejärel kraabin restile kokku ja sinine leek ca 15 min. Kui väga külm väljas, siis peale kokku kraapimist ja enne aukse sulgemist olen 3 halgu peale viskand. Leek on väga intensiivne ca 2min.
Kütan kord päevas, rohkemaks ei ole vajadust. palav hakkab.
ahto42
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 36
Liitunud: 04 Apr 2021, 18:33
On tänatud: 1 kord

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas ahto42 »

Aga kes naerda/peast kinni tahab hoida või Face palmi teha, siis vaatab Fb Log Burner Chat kommuuni.
https://www.facebook.com/groups/670865839738021/
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1496
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Siin tuhateemas kõik ahjuteemad ilusasti koos, rosolje. Lisan ainest.

Need kaasaegsed ahjud, mis ka kõik peenosakese ära hävitavad, miks ma olen tähele pannud, et neile hullusti puhastusluuke külge disainitakse? Millest neid fenomene puhastatakse? :shock:
Pottseppmeister "Kaminahi"
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1114
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Prill »

Ju nende "peenosakeste" all mõeldakse puugaasi osiseid, kus osa põlemata gaasi ehk raisku energiat satub korstnasse. Uuemate küttekollete puhul on seda uuritud ja arendatud, et põlemine oleks maksimaalne ja efektiivne - saaks küttematerjalist kätte maksimaalselt energiat, ja korstnasse-atmosfääri satuks vähem saastet.
Tuhk peaks olema mittepõlev põlemise jääk ja selles osas muutusi ei ole, tuhka tekib see ladestub koldesse, lõõridesse, korstnasse ja paratamatult tuleb seda aegajalt eemaldada ja hooldusluugid on selleks otstarbeks abiks lahendus.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1496
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Sa Prill oled ahjuteadusest valesti aru saanud? Kuidas saab midagi lõõridesse tekkida kui kõik osised tilgatumaks ära põletatakse :shock: Mis siis vanas ahjus teisiti toimus, kui uutes sama tahm ja tuhk lõõrides :confused: Vanades ahjudes ei kasutatud isegi puhastusluuke ;)
Pottseppmeister "Kaminahi"
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Scott »

Ma saan aru, et uutes ahjudes tahma ei teki, aga tuhka ikka tekib.

Mul ka vana pottahi, mi läks kunagi tööst välja ummistumise pärast. Kui pealt lahti võtsin ja alumistele lõõridele puhastusluukide jaoks augud lõhkusin, sai kaks suurt pangetäit lendtuhka välja võetud.
Nüüd on aru saada, et peaks peale kümmet aastat jälle puhastama, sest ahi on "tuimaks muutunud" ega lähe enam ühtlaselt soojaks.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1823
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 93 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Väga kaheldav, kas tahma teke ainult ahju vanusest oleneb.
Teoreetiliselt uuel heal ahjul tekib vähem ja alguses aeglaselt. Kui aga kuhugi juba natuke tekib, siis tõmme sellega tasapisi halveneb ja selle võrra hakkab ajas kiiremini tahma ladestuma ning koos sellega hakkavad kiiremini lõõride ristlõiked vähenema, kuni selleni, et ahi ei tööta enam korralikult ja vajab hädasti puhastamist. Selle olukorra ennetamiseks või õigemini ahju hooldamiseks peavadki uutel ehitatavatel ahjudel olema puhastusluugid ja sealjuures õigetes asukohtades.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Scott kirjutas: 23 Mär 2024, 00:32peale kümmet aastat jälle puhastama
Missasja? Kümme aastat ei ole ahju puhastanud?
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Küülaline kirjutas: 23 Mär 2024, 22:22
Scott kirjutas: 23 Mär 2024, 00:32peale kümmet aastat jälle puhastama
Missasja? Kümme aastat ei ole ahju puhastanud?
No ja siis? Ma elasin vanaema majas aastani 99 ja majas oli(on) ahi mis ehitatud 1952. viie lõõriga, peale kütmist oli toatemperatuurist soojem vähemalt 4 päeva. Mitte ühtegi puhastusluuki ei olnud. Kümme aastat on selle kõrval poisike.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ahju tuunimisinstituut võiks ahjule sappa lairibalamda, põlemisõhu regulaatori, katalüsaatori ning tahmaosakeste filtri projekteerida. Juurde tuleks muidugi lisada perioodiline filtri puhtakspõletamine. Siis võiks öelda, et on midagi ka ära tehtud ja vastab vähemalt EU4 saastenormile.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 24 Mär 2024, 18:41 Ahju tuunimisinstituut võiks ahjule sappa lairibalamda, põlemisõhu regulaatori, katalüsaatori ning tahmaosakeste filtri projekteerida. Juurde tuleks muidugi lisada perioodiline filtri puhtakspõletamine. Siis võiks öelda, et on midagi ka ära tehtud ja vastab vähemalt EU4 saastenormile.
Ei maksa kurja karja kutsuda, sest kõik need asjad on juba EU's olemas ja osades piirkondades ka eramutes kohustuslikud.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

Tiheasustuses oleks mõistlik. Elan vanas elamurajoonis, madala välistemperatuuri korral võid õues värskest õhust ainult unistada. Vahete vahel hakkab lausa kurk kipitama.
:read:
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1496
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

nexus4 kirjutas: 25 Mär 2024, 08:55 Tiheasustuses oleks mõistlik. Elan vanas elamurajoonis, madala välistemperatuuri korral võid õues värskest õhust ainult unistada. Vahete vahel hakkab lausa kurk kipitama.
Võiks kanda kunni poolt pakutud anduritega maski.
Pottseppmeister "Kaminahi"
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas elektron »

Enne pole mõtet mingisugustest saastenormidest rääkida, kui ei suudeta küttesüsteemide portaali ja ehitisregistritki omavahel kokku viia. Kui Tallinna linnas kortermajas on ehitisregistris kütteliigiks ahiküte ja küttesüsteemide portaalis puudub aastaid märge korstnapühkija külastuse kohta, siis tekib küsimus, miks päästeamet antud korteri vastu mingisugust huvi ei tunne?
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Tavalugeja kirjutas: 25 Mär 2024, 09:36
nexus4 kirjutas: 25 Mär 2024, 08:55 Tiheasustuses oleks mõistlik. Elan vanas elamurajoonis, madala välistemperatuuri korral võid õues värskest õhust ainult unistada. Vahete vahel hakkab lausa kurk kipitama.
Võiks kanda kunni poolt pakutud anduritega maski.
Ahju tuunimisinstuudi poolt väga ebakohane vastus.
Paistab, et laristate eurorahasid ainult koldeneelu kujuteguri kujundamiseks. Tuleks tulevikule mõelda.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Tuhk välja!

Lugemata postitus Postitas RaJy »

elektron kirjutas: 25 Mär 2024, 09:37 Enne pole mõtet mingisugustest saastenormidest rääkida, kui ei suudeta küttesüsteemide portaali ja ehitisregistritki omavahel kokku viia. Kui Tallinna linnas kortermajas on ehitisregistris kütteliigiks ahiküte ja küttesüsteemide portaalis puudub aastaid märge korstnapühkija külastuse kohta, siis tekib küsimus, miks päästeamet antud korteri vastu mingisugust huvi ei tunne?
Päästeamet võib ju huvi tunda, aga samas on omanikul täiesti õigus see ametnik oma valdustest viisakalt lahkuda paluda.
On ka minul külas käidud. Oleme kenasti viisakalt juttu ajanud ja sõpradena laiali läinud. Ma lihtsalt keeldun mingi paberi pärast "korstnapühkijat" palkamast, kuna olen näinud millist tööd nad teevad ja pigem teen ise.
Vasta