1. leht 1-st

Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 20 Apr 2026, 08:57
Postitas RaimoTammi
Olen kasutanud mitmeid aastaid neid keskmisele balloonile minevait põleteid ahjude süütamiseks jne, ühesõnaga majapidamises vajalik jubin. Mäletan, et esimene kestis üsna pikalt, aga kõik järgmised on heal juhul balloon või kaks ja hakkab lekkima. Viimane kestiski ühe ballooni, nüüd keerasin uue otsa ja põleti jääb lekkima. Kõigiga sama viga olnud. Olen proovinud erinevate tootjate omi, ikka sama teema. On kellelgi mingi lahendus või põhjus teada, mida sooviks jagada?
20260419_183422.jpg

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 20 Apr 2026, 19:10
Postitas juhtmepunt
Ma ei tea, mis põhjus lekkimiseks või mure Sinu põletitel on.
Kuna aga mainisid ahju süütamist, siis jagan oma head kasutuskogemust Alist ostetud mitmete süütajatega just pliidi, keskküttekatla, söegrilli ja ka hauaküünalde süütajatena.
Vaatasin oma ostuajaloost, ostsin süütajad (sh. ka teistele kingituseks) 5 aastat tagasi ja kõik töötavad laitmatult. Pika kaelaga varianti kasutan keskküttekatla ja söegrilli süütamisel. Lühikese kaelaga variant on piisav puupliidi süütamisel. Musta värvi lühikese kaelaga variandi kinkisin emale, kes sellega surnuaial käib ja tikkudega näppe kõrvetamata süütab sügaval topsis oleva hauaküünla tahi. Värvivalikuid igast maitsele ning üldise viisaka välimuse tõttu sobib süütaja ka kaminasimsil nähtaval kohal hoidmiseks.
Loomulikult on Ali reklaamis toodud sõnapaar Welding Torch sügavalt eksitav, ehk siis kui on vaja mingit tulehakatiseta puitu põlema lõõmutada, siis pole minu viidatud süütaja sobiv.

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 20 Apr 2026, 20:03
Postitas optimist88
juhtmepunt kirjutas: 20 Apr 2026, 19:10 Ma ei tea, mis põhjus lekkimiseks või mure Sinu põletitel on.
Kuna aga mainisid ahju süütamist, siis jagan oma head kasutuskogemust Alist ostetud mitmete süütajatega just pliidi, keskküttekatla, söegrilli ja ka hauaküünalde süütajatena.
Vaatasin oma ostuajaloost, ostsin süütajad (sh. ka teistele kingituseks) 5 aastat tagasi ja kõik töötavad laitmatult. Pika kaelaga varianti kasutan keskküttekatla ja söegrilli süütamisel. Lühikese kaelaga variant on piisav puupliidi süütamisel.
Millisest balloonist neid täita saab?

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 20 Apr 2026, 20:17
Postitas juhtmepunt
optimist88 kirjutas: 20 Apr 2026, 20:03 Millisest balloonist neid täita saab?
Näiteks seesamune: https://grillimaailm.ee/toode/mustang-s ... as-250-ml/
Korraks vajutus ja valma.

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 20 Apr 2026, 21:47
Postitas Hiid
Ma kasutan seda, midagi ei leki, kestab kaua, ei maksa suht sittagi....
https://www.bauhof.ee/et/p/724206/gaasi ... 190g-gaasi

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 21 Apr 2026, 09:55
Postitas RaimoTammi
Muidu vahetakski välja põleti tüübi, aga mingi plokk balloone sai mingi aeg ostetud soodsalt :D Samas kui iga pudeli otsa tuleb uus põleti osta, siis kaob soodustus ära...

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 21 Apr 2026, 12:46
Postitas optimist88
Hiid kirjutas: 20 Apr 2026, 21:47 Ma kasutan seda, midagi ei leki, kestab kaua, ei maksa suht sittagi....
https://www.bauhof.ee/et/p/724206/gaasi ... 190g-gaasi
Millega võrrelda. Sm juhtme süütajaga võrreldes on see päris mitme sita võrra kallim. Lausa suurusjärgu võrra rohkem tuleb sitta välja anda terve kmpl eest. Suur kobakas ka. Garaažis ok, toas risustab.

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 21 Apr 2026, 14:04
Postitas Maaks
Ma peaks kah selleks nädalavahetuseks mingi asjanduse ostma (bensuga leeklambi asemele, tõrkuvaid mutreid kuumutama).
Praegune mõte on, et otsin keermega balloonidele mõeldud versiooni - saan sama balooni kasutada mis matkapriimusel ja kui päästik ei pea, siis saab lihtsalt pealt maha keerata.
EDIT: Kusagil olen kunagi näinud jootmiseks? sarnaseid erinevate leegi tempertuuridega põletid. Oskab keegi juhatada äkki?

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 21 Apr 2026, 15:57
Postitas Hiid
optimist88 kirjutas: 21 Apr 2026, 12:46 Sm juhtme süütajaga võrreldes on see päris mitme sita võrra kallim. Lausa suurusjärgu võrra rohkem tuleb sitta välja anda terve kmpl eest
Mis see elektrisüütaja on? Grillile ja sauna, lõkke süütamiseks... Vead pikendusjuhet vä? :scratch:

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 21 Apr 2026, 16:25
Postitas ping
Maaks kirjutas: 21 Apr 2026, 14:04 .... Kusagil olen kunagi näinud jootmiseks? sarnaseid erinevate leegi tempertuuridega põletid. Oskab keegi juhatada äkki?
"Gaasi jootekolb" millel leeklambina kasutamiseks tuleb tõlvik eest ära keerata.
Ise kasutan juba aastaid Yato oma.
https://www.google.com/search?newwindow ... 99&dpr=1.5
Üks odav:
https://handymann.ee/toode/gaasi-jootek ... cIRr2aFXzm
:hello:

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 24 Apr 2026, 08:33
Postitas Maaks
Tegelikult mõtlesin tüki maad suuremaid asju @ping, selliseid mida kasutatakse vasktorude jms. jootmiseks. Aga lahendasin enda probleemi induktsioonkuumutiga, seda kas parem ei oska öelda, aga ohutum kindlasti.

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 24 Apr 2026, 13:34
Postitas optimist88
Hiid kirjutas: 21 Apr 2026, 15:57
optimist88 kirjutas: 21 Apr 2026, 12:46 Sm juhtme süütajaga võrreldes on see päris mitme sita võrra kallim. Lausa suurusjärgu võrra rohkem tuleb sitta välja anda terve kmpl eest
Mis see elektrisüütaja on? Grillile ja sauna, lõkke süütamiseks... Vead pikendusjuhet vä? :scratch:
Kas keegi rääkis elektrist?. Sm/seltsimees juhe = kasutaja "juhtmepunt".

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 24 Apr 2026, 14:42
Postitas Urmas
Lugesin teemat uuesti algusest ja ei saanud päris hästi pihta, et miks on ahjudes tule süütamiseks vaja nii suurt leeklampi? Jah, ka mul on need suuremad olemas, üks töö juures nagu Hiid viites ja teine kodus nagu alloleval pildil, kuid omal ajal katla süütamiseks kasutasin kas pika painduva varrega tulemasinat või tikke. Ei ole millegipärast nendest suurematest leeklampidest mitte ükski veel lekkinud ja gaas seisab balloonis niikaua kuni balloon saab tühjaks kasutamise tagajärjel. Autos on mul igaks juhuks vist Magaziinist ostetud(alla 2€ ja täidetav) "suurem" tuulekindel tulemasin, millega olen maal 50l malmpajas süüdanud grillipuude hakatust või saunaahju tuld tehtud. Selle väikse leegiheitja eelis on see, et seda võid süütamiseks hoida suvalises asendis ja kasvõi tagurpidi, kuid nendel suurematel peab ballooni hoidma vertikaalselt, et leek vedela gaasiga ei rikastuks. Nüüd olen müügil näinud ka neid suuremaid leeklampe, kus ballooni asend ei oma enam tähtsust.
Ja veel, saunaahju või grillipuude süütamisel olen kasutanud neid valgeid, petrooliga läbiimmutatud kuubikuid. Kui ikka tead, et hakatuspuud on kuivad ja parajalt peenikesed pilpad, siis hakatuse süütamiseks on tavaliselt piisanud poolest kuubikust.
Leeklamp1.jpg
Leeklamp2.jpg

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 24 Apr 2026, 19:57
Postitas juhtmepunt
optimist88 kirjutas: 24 Apr 2026, 13:34 Kas keegi rääkis elektrist?. Sm/seltsimees juhe = kasutaja "juhtmepunt".
Kas meil on mingi kana kitkuda, millest mina ei tea, et pead lisama halvustava sm ja minu (kasutaja)nime kuju moonutama?

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 24 Apr 2026, 20:34
Postitas Urmas
Urmas kirjutas: 24 Apr 2026, 14:42 ..., üks töö juures nagu Hiid viites ....
Muideks, tuli meelde, et sarnase leeklambi nagu Hiid viites, kuid ilma pieso süütmise efektita, olen ise suutnud pekki keerata. Asi selles, et ballonni külge keeramise konstruktsioonil on ikka väga tihe keermesamm ja väga lihtne veidikegi jõudu kasutades keere pekki keerata ja ballooni sisu võib hakata lekkima.

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 24 Apr 2026, 23:35
Postitas optimist88
juhtmepunt kirjutas: 24 Apr 2026, 19:57
optimist88 kirjutas: 24 Apr 2026, 13:34 Kas keegi rääkis elektrist?. Sm/seltsimees juhe = kasutaja "juhtmepunt".
Kas meil on mingi kana kitkuda, millest mina ei tea, et pead lisama halvustava sm ja minu (kasutaja)nime kuju moonutama?
Austatud kaasfoorumlane juhtmepunt. Minu teada mitte. Vabandan. Sm ei ole halvustav!
""Seltsimees" on eesti keeles kaaslast või üheskoos tegutsejat tähistav sõna, mis on ajalooliselt arenenud 17.–18. sajandil alamsaksa keelest"

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 25 Apr 2026, 13:28
Postitas Küülaline
optimist88 kirjutas: 24 Apr 2026, 23:35"Seltsimees" on eesti keeles kaaslast või üheskoos tegutsejat tähistav sõna
Seda võis EW ajal olla aga nõukaaeg muutis suuresti selle tähendust ning pärast nõukaaja lõppu on see pigem pilkav väljend, kui mitte sõimusõna. Üldiselt foorumites, kui tahad kedagi solvata, siis on seltsimees sobiv sõna selleks.

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 25 Apr 2026, 13:51
Postitas Walter2
Saksapärane sōna mis ka kedagi ei solva oleks “kamraad”.

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 25 Apr 2026, 14:16
Postitas ping
Küülaline kirjutas: 25 Apr 2026, 13:28
optimist88 kirjutas: 24 Apr 2026, 23:35"Seltsimees" on eesti keeles kaaslast või üheskoos tegutsejat tähistav sõna
Seda võis EW ajal olla aga nõukaaeg muutis suuresti selle tähendust ning pärast nõukaaja lõppu on see pigem pilkav väljend, kui mitte sõimusõna. Üldiselt foorumites, kui tahad kedagi solvata, siis on seltsimees sobiv sõna selleks.
Sellest ajast, kui keelati sõnade "härra ja proua" kasutamine, muutus liitsõna "seltsimees" (selts/ühing/seltsing+mees/korporatsiooni liige) paljude inimeste jaoks sõimusõnaks, kui ainuke lubatud organisatsioon oli kommunistide partei.

"Seltsimees" Saksa keeles "genosse".
Seltsimees: Eelkõige poliitiline termin (eriti sotsialistide/kommunistide seas).
Kaaslane/liige: Kooperatiivi, ühingu või rühmituse liige.
Liitsõnad: Kasutatakse tihti liitsõnades, näiteks Zimmergenosse (toakaaslane) või Volksgenosse (rahvuskaaslane).
Erinevus: Erinevalt sõnast Kamerad (mis viitab rohkem militaarsele või isiklikule kaaslasele), rõhutab Genosse rohkem ideelist või organisatsioonilist ühtsust.
:hello:

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 27 Apr 2026, 13:08
Postitas Maaks
Offtopic:
Et edaspidi igasuguseid sovanguid/ solvamisi vältida, siis võiks prouade, preilide, härrade, genossede, seltsimeeste, kamraadide asemele kasutadfa akf-i (austatud kaasfoorumlane), lisaks kõigele muule ka sooneutraalne. :-)

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 28 Apr 2026, 12:38
Postitas optimist88
Maaks kirjutas: 27 Apr 2026, 13:08 Offtopic:
Et edaspidi igasuguseid soLvanguid/ solvamisi vältida, siis võiks prouade, preilide, härrade, genossede, seltsimeeste, kamraadide asemele kasutadfa akf-i (austatud kaasfoorumlane), lisaks kõigele muule ka sooneutraalne. :-)
Sul on õigus. Sooneutraalne ja üleüldse igati neutraalne. Ei solva jääkarusid, kõresid, võililli ega teisi ohustatud liike.

Partei liige ma pole olnud, seltsimees mind ei häiri. Oktoobrilaps, pioneer, komnoor, reamees, reb!, ksv!, vil! ... igal oma aeg ja koht. Igaüks ise määrab, kas laseb seikadel minevikust oma tänast päeva häirida või mitte.

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 28 Apr 2026, 13:14
Postitas Urmas
optimist88 kirjutas: 28 Apr 2026, 12:38 Partei liige ma pole olnud, seltsimees mind ei häiri. Oktoobrilaps, pioneer, komnoor, reamees, reb!, ksv!, vil! ... igal oma aeg ja koht. Igaüks ise määrab, kas laseb seikadel minevikust oma tänast päeva häirida või mitte.
ÖELDA SELTSIMEES KA EI SOBI, sest juba eelmisest riigikorrast on meeles sirge selja ja puhta süüme säilitanute vastus: tambovi hunt on sulle seltsimees ja sõber.
Tsitaadi allikas https://parnu.postimees.ee/2352415/nada ... as-sobraks

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 29 Apr 2026, 10:25
Postitas optimist88
Urmas kirjutas: 28 Apr 2026, 13:14ÖELDA SELTSIMEES KA EI SOBI, sest juba eelmisest riigikorrast on meeles sirge selja ja puhta süüme säilitanute vastus: tambovi hunt on sulle seltsimees ja sõber.

Tsitaadi allikas https://parnu.postimees.ee/2352415/nada ... as-sobraks
On ka teisi arvamusi
"Kõnekäänd "Tambovi hunt on sulle seltsimees" (Тамбовский волк тебе товарищ) pärineb vene kriminaalkurjategijate ja nende valvurite žargoonist ning tähendab järsult vaenulikku reageerimist katsetele seada sisse sõbralikke suhteid vestluskaaslasega.
allikas https://rahvuslane.blogspot.com/2011/07 ... s-kas.html

Re: Gaasipõletitega jama.

Postitatud: 29 Apr 2026, 23:48
Postitas Urmas
optimist88 kirjutas: 29 Apr 2026, 10:25 On ka teisi arvamusi
"Kõnekäänd "Tambovi hunt on sulle seltsimees" (Тамбовский волк тебе товарищ) pärineb vene kriminaalkurjategijate ja nende valvurite žargoonist ning tähendab järsult vaenulikku reageerimist katsetele seada sisse sõbralikke suhteid vestluskaaslasega.
allikas https://rahvuslane.blogspot.com/2011/07 ... s-kas.html
Jah, sul on õigus. Olen ka seda artiklit lugenud ja tean seda ütlemist juba oma 45 aastat kindlasti(lapsepõlves oli ümbruskonnas piisavalt vene rahvusest omaealisi). Kui seda ütlemist edasi mõelda, siis nimetada selles kontekstis kedagi seltsimeheks siinses foorumis? :scratch: Olen sõna seltsimees siinses foorumis ka ise kasutanud, kuid isikustamata ja pigem satiirilises mõttes. Tänapäeval on pigem loetakse seltsimeheks nimetamist vist solvamisena? Aga noh, eks see jällegi olene kontekstist.

Ära nüüd väga tõsiselt ka võta mu seda heietust. :)