soovitage ahjutüüpi

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
feliscatus
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 26 Dets 2009, 17:32

soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas feliscatus »

Ahju on vaja 2 toa vahele palkmajja esimesele korrusele, pinda kokku 50 m2, aga seda kütab ka õhksoojuspump. Ahi oleks lisakütteks või varuvariandiks vms. Kuna auk kahe toa vahel on juba olemas ja seda muuta ei saa, siis mõõtmed ei tohi ületada: 2,05 m kõrgus (parem kui oleks 2 m või pisut vähem, sest ahju vundamendist palkideni on 2,15 m) ja laius 75 cm (auk ise on ca 80 cm, saab veel 5-10 cm suuremaks teha), pikkus pole määrav tegur, ka 1,5 m mahub ahju vundamendile ära... korstnal on kindlasti ühendusauk ca 1,7 m kõrgusel ahju vundamendist, all oleks ka nagu midagi, aga pole päris kindel.
Kunagi oli sellel kohal soemüüriga pliit, soemüür on veel praegugi püsti; enne pliiti olla olnud läbi 3 toa uhke ahjupottidest ahi, aga oma silmaga seda näinud ei ole...

Mis ahju tüüpi soovitate? Mis oleks nt kaminahju eelised-puudused? Või siis tavalisel (tellistest) ahjul? Plekk-kestaga ahju ei taha, kuigi mõni on arvanud, et ilma plekk-kestata tellisahi läheb väga kergesti lõhki või praguliseks :confused:
Kasutaja avatar
stupiduser
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 01 Juun 2009, 23:27
Asukoht: Keila
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 23 korda

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas stupiduser »

Soome-tüüpi põskkanalitega kaminahju esimeseks puuduseks on tema laius.
Algaja hobipottsepp
hobipottsepp@hot.ee 5043316
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Vahet pole, mis kujuga ehk ega laiust ei saa nimetada eeliseks ega puuduseks. Sama, nagu ei pea olema just nurgaahi, saab ka olla ümbernurgaahi, jne. ehk ei pea olema lai ahi, saab ka olla sügav ahi...

Pilt


Pilt
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
stupiduser
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 01 Juun 2009, 23:27
Asukoht: Keila
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 23 korda

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas stupiduser »

Ma rääkisin tavapärasest soome tüüpi külglõõridega ahju puudustest.

Mina ei defineeriks seda ahju kamin-ahjuks.

Aga idee on hea, midagi taolist aga väheke väiksemat oleks huvitav näha.

Kumb see nüüd oleks, kas plekkahju asemele või soemüüri asemele?

Kui tõepoolest soovid sellist ise teha siis jõudu esimese ahju ladumisel.
Pole just kõige kergem tükk.
Algaja hobipottsepp
hobipottsepp@hot.ee 5043316
feliscatus
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 26 Dets 2009, 17:32

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas feliscatus »

kaminahju väljapakutu on päris kena, aga ka mulle (kui võhikule) see meenutab ikka rohkem "päris" ahju kui kaminat, mitte et see kuidagi paha oleks.

Kes ehitab, pole veel kindel, eks näis, palju suveks raha kogutud saab... Kui raha oleks, siis ei mõtlekski ise ehitamisele, aga kui aega ka liialt oleks, siis läheks kursustele ja teeks ikka ise, võtaks veel mõne meistri ka kõrvale ;)

Ma olen nii naiivne küll, et arvan ahjuteoga hakkama saavat nii, et päris metsa ei lähe ikka (ma küsin targematelt nõu ka).
Aga iseasi on, kas tasub...
ja ahju tüübi üle tahaks arutleda hoolimata sellest, kes ehitab (äkki satun sellise otsa, kes miskit mis talle meeldib, hirmsasti pähe määrib ja pärast mulle ei meeldigi?)
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Kuna sinule sobiliku ahju või kaminahju pakkumne sõltub esimese ja olulisima tegurina olemasolevast "august" ja vähesest keerukusest, siis ei saa ju palju neid variante olla mida sa valida saaksid. Ahju laius 3 kivi ja sügavus 6 kivi, kõrgus max 2 meetrit Seega saavad löörid asetseda vaid kolde taga ja püstise koldega ahjul, nagu hobipottsepp ehitab, tuleb kolde taha üks laskuv ja teine tõusev löör ja korstnasse. Keerukus jäta oma esimesel ahjul tikka agasihoilikuks ja sellise lapid valmis küll kui enne ka oled kellut käes hoidnud. Tee talgud jah! Just :yahoo:
workshop :clapping: Tõsiselt ;)

Sa vaata: http://www.youtube.com/watch?v=d5jhRrfQ ... r_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=5O1L5jKRz_E

ps Pane siis ikka mingi asendiplaan ka siia näha.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

Kas meil ka kaminahi poolt viidatud videotes kujutatu sarnaseid üritusi tehakse? Kui jah, kas sinna kontvõõraid kiibitsema lubatakse? Ma saan aru, ma ei ole tegija (no seda sõtkumist võiks täiega teha - massi jagub) aga tahaks näha ja äkki ise ka kogeda, kuidas asju tehakse. 4m2 punase kivi seina +3m täiskivi korstent ei anna veel küttekeha valmistamiseks vajalikke oskusi. Võiks ju pmst suvel õue peal harjutusväljaku teha ja seal suvel mötsida :)
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Ma lihtsalt alandlikult küsin, et miks ei soovita potseppad ringlõõridega ahju, sest seda on päris loogiline ehitada ja väga paljud, kellel selline juba on, on ka väga rahul. Mõnel on selline ahi juba 50 aastat laitmatult toimind. Soome tüüpi ahjud on muidugi väga tõhusad ja pole tea mis raske ehitada aga nagu olen kuulnud, tekib nendega hiljem probleeme, sest kivid ei pea suurele kuumusele vastu ja sammuti pudiseb ka vill välja aegadega .
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas motamees »

Ringlõõriga või mitte, kuumus on ikke suur. Tänapäeval ju enam ilma restkoldeta eriti ei tehta. Restkolle aga ajabki kuumuse suureks. Miks? Aga sellepärast, et põlemine hulga Puhtam/õkonoomsem.
Kui nüüd vanale ringlõõridega ahjule selline temperatuur sisse ajada, kas sa siis veel julged seda ahjutüüpi soovitada? Ja veel ilma plekkkestata?
.
Tel 5o9279o
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

2korda2 kirjutas:Kas meil ka kaminahi poolt viidatud videotes kujutatu sarnaseid üritusi tehakse? Kui jah, kas sinna kontvõõraid kiibitsema lubatakse? Ma saan aru, ma ei ole tegija (no seda sõtkumist võiks täiega teha - massi jagub) aga tahaks näha ja äkki ise ka kogeda, kuidas asju tehakse. 4m2 punase kivi seina +3m täiskivi korstent ei anna veel küttekeha valmistamiseks vajalikke oskusi. Võiks ju pmst suvel õue peal harjutusväljaku teha ja seal suvel mötsida :)
Kas sa ikka vaatasid kui mitu raha need rahvusvahelised savisõtkujad selle melu eest välja ladusid?
:blush:

No ma pakkusingi tudengiperele, et keetke katlatäis suppi ja keha ölut ning talguvärk :yahoo: Just :yahoo:
Ma küll tuleks päevaks või kahekski :)
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
feliscatus
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 26 Dets 2009, 17:32

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas feliscatus »

asendiplaan: majaosa plaan, punane laik (õigemini 2 laiku) kahe toa vahel tähistab kohta kuhu ahju vaja, hetkel on seal kahe toa vahel soemüür... joonis on umbkaudne.
asendiplaan: majaosa plaan, punane laik (õigemini 2 laiku) kahe toa vahel tähistab kohta kuhu ahju vaja, hetkel on seal kahe toa vahel soemüür... joonis on umbkaudne.
plaan.JPG (24.03 KiB) Vaadatud 6005 korda
Talguidee panen kõrva taha. Kas teoreetiliselt on võimalik ka alkovabalt talguid pidada? Me nimelt alkot ei tarbi :beee:
aga kodust õunamahla ja muud head-paremat peaks jaguma...
Meelis Vaiksaar
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 12 Apr 2010, 08:18
On tänatud: 1 kord

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas Meelis Vaiksaar »

Viimasele.
Kindlasti on võimalik ka alkovabasid talguid pidada.Kes ei soovi see ei võta. :amen:
Kasutaja avatar
stupiduser
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 01 Juun 2009, 23:27
Asukoht: Keila
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 23 korda

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas stupiduser »

Teoorias väga ideaalne asukoht ahju jaoks.
Keset maja ja korstna kõrval.

Teoorias saakski ju ainult ühe ahju teha ja selle 31 m2 toa samuti ära kütta.

Teisest küljest tekib praktiline probleem ahju suurusega.
Terve maja kütmiseks oleks vaja ahju millesse läheks igapäevaselt 45 kg puid ja kui kööki pliidiga kütta siis 35 kg.

Ei ole kindel, kas on nii suurt ahju mõistlik ehitada.
Algaja hobipottsepp
hobipottsepp@hot.ee 5043316
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Vanad eestlased ehitasid suuremadki. Selles majas aga on küllap piiravaks jõuks kandetalad :scratch: ja käibevahendid ja kaine peaga ei soostuks keegi nii suurt ahju tõesti ehitama ;)
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: soovitage ahjutüüpi

Lugemata postitus Postitas motamees »

Otstarbekam ikka kütta mitut norm suurusega kollet. Nii on temperatuuride valik erinevates tubades mugavam. Ka saab kütmisi erinevalt ajastada, soojajaotus parem.
Tule tegemine ei ole ju mingi sunnitöö, et seda peaks tegema vaid ühes koldes. Räägitakse siin tule nautlemisest ...
.
Tel 5o9279o
Vasta