Maaküte vs õhk-vesi %

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
ToomasSuvi
külaline

Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas ToomasSuvi »

Ehk siis suht rumal küsimus, aga siiski. 120M2 väga hea soojustusega, põrandaküttega maja, mitu protsenti umbes võiks olla maaküte soodsam õhk-vesi küttest aasta lõikkes. Ei suuda otsustada kumba valida. Tänan.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6146
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 73 korda
On tänatud: 138 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Mis mõttes soodsam, algmaksumusest, jooksvatest kuludest või 30-aastase pangalaenu kuumaksest?
ToomasSuvi
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas ToomasSuvi »

No ma mõtlen et palju maaküttega kütmine soodsam on? Maakütte paigaldamine~ 10000€, õhk-vesi~7000€. Ehk siis kas maaküttele tehtud +3000 € investeering tasub end ära? Kumma katla hoolduskulud madalamad on? Kumb töökindlam on? Lollid küsimused aga mingisugune pilt võiks ju spetsialistidel olla?
Külaline
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Külaline »

ToomasSuvi kirjutas:No ma mõtlen et palju maaküttega kütmine soodsam on? Maakütte paigaldamine~ 10000€, õhk-vesi~7000€. Ehk siis kas maaküttele tehtud +3000 € investeering tasub end ära? Kumma katla hoolduskulud madalamad on? Kumb töökindlam on? Lollid küsimused aga mingisugune pilt võiks ju spetsialistidel olla?
Kui maasoojuspumba aasta keskmiseks soojusteguriks (SCOP) arvestada 3 ja õhk-vesi pumbal 2, siis 15000-18000 kWh soojustarbimise puhul säästaksid maasoojuspumbaga 2500-3000 kWh aastas ehk 380-450€.
Külaline
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:
ToomasSuvi kirjutas:No ma mõtlen et palju maaküttega kütmine soodsam on? Maakütte paigaldamine~ 10000€, õhk-vesi~7000€. Ehk siis kas maaküttele tehtud +3000 € investeering tasub end ära? Kumma katla hoolduskulud madalamad on? Kumb töökindlam on? Lollid küsimused aga mingisugune pilt võiks ju spetsialistidel olla?
Kui maasoojuspumba aasta keskmiseks soojusteguriks (SCOP) arvestada 3 ja õhk-vesi pumbal 2, siis 15000-18000 kWh soojustarbimise puhul säästaksid maasoojuspumbaga 2500-3000 kWh aastas ehk 380-450€.
Väga külma ilmaga ei küta õhk-vesi ära, pead veel midagi juurde nuputama.
ToomasSuvi
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas ToomasSuvi »

Plaan oli jah mingi kaminahi ka toetuseks kõrvale teha. Messil mingi müügimees rääkis et tal ülemus vahetas neli aastat vana Mitsu õhk-vesi pumba maakütte vastu ja sellega vähenes 250 ruutmeetrise maja küttekulu aasta lõikkes 150 eurot! On reaalne või on see müügimehe joga?
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Kas müügimees seda ka ütles, palju see vahetus maksma läks?

Ning kui sa oma sõnutsi valida ei oska, siis raha peab sul jätkuma mõlema variandi jaoks ning valik on lihtne- võta maaküte.
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1007
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

ToomasSuvi kirjutas:Plaan oli jah mingi kaminahi ka toetuseks kõrvale teha. Messil mingi müügimees rääkis et tal ülemus vahetas neli aastat vana Mitsu õhk-vesi pumba maakütte vastu ja sellega vähenes 250 ruutmeetrise maja küttekulu aasta lõikkes 150 eurot! On reaalne või on see müügimehe joga?
Ise peab ikka oma peaga mõtlema, mis parem on. Eelmisel aastal oli külmem talv, nüüd mitte. Kuidas Sa seda 150 eur kasu mõõdad. Ma võin õelda et kui otsustada emotsioonide põhjal siis nt autode hulgas on mõnel juhul selge võitja punane auto. Üldse ei ole tähtis mida see maksab.
Võta Exeli tabel ja pane mitu erinevat varianti kirja. Vali erinevaid kasutusandmeid ja selliselt saad koos seadmete maksumusega täpsema tulemuse.
Ega siit ei näe, kas Sa töötad pangas ja saad madala intressidega laenu või töötad puidutööstuses ja on kuivad klotsid soodsalt saadaval.
Seega ikka faktid tabelisse, mitte nii, et keegi hindas vaheks 150 eur.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
Oravaonu
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 223
Liitunud: 18 Okt 2009, 21:53
On tänatud: 1 kord

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Oravaonu »

ToomasSuvi kirjutas:Plaan oli jah mingi kaminahi ka toetuseks .........
Hakkab tulema :) arvuta siis juurde ka kaminahju ehitus, korstna ehitus(juhul, kui seda pole), puude hoiuruum jne. Minu isiklik arvamus on, et Õ-V küte on alternatiiv maaküttele, juhul kui ei ole piisavalt maad maakollektori jaoks. Kui on piisavalt maad, siis ma isegi ei kaaluks , kumb....
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10696
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 289 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ligikaudu on võrdlus olemas, ka see võib olla liiga ilus.
Keskmiselt on maaküttel COP=4, õhkpumbal COP 2-3. Õhkpumba COP sõltub väga palju välistemperatuurist, seega kas talv on külm või soe. Seega maaküte on õhkpumbast 2-1,5 korda soodsam. Aga ehituskulud??? Maaküttel on kallis maakontuuri ehitamine (kaevetööd on kallid), et see oma lisatasudega ära tasuks kulub oi kui palju aastaid.
Kylaline.
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Kylaline. »

Kui maad jagub siis ikka maasoojuspump. Unustad kütmisega seotud mured.
Näiteks üks variant võiks olla Thermia Diplomat Optimum G3, hetkel üks efektiivsemaid maa- soojuspumpasi.
Külaline
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Külaline »

ToomasSuvi kirjutas:Plaan oli jah mingi kaminahi ka toetuseks kõrvale teha. Messil mingi müügimees rääkis et tal ülemus vahetas neli aastat vana Mitsu õhk-vesi pumba maakütte vastu ja sellega vähenes 250 ruutmeetrise maja küttekulu aasta lõikkes 150 eurot! On reaalne või on see müügimehe joga?
Mul on 250m2 hästi soojustatud uus maja Fujitsu waterstage õhk-vesi soojuspumbaga. Paraku väga lühikest aega, seega mingeid põhjapanevaid järeldusi küttesüsteemi kohta veel teha ei saa.

Kogu maja elektritarbimine 2014 veebruar oli ~1200 kWh, märts ~1000 kWh. Küttesüsteemi osa (koos boileriga) sellest võib olla circa 50-60%, arvestades, et eelnevalt korteris elades oli meil tavaline elektrikulu 600-700 kWh kuus (see oli ainult olmeelekter ja vannitoa el põrandaküte). Majas on soojatagastusega vent agregaat ja samuti kütan vahel ahju, seega raske täpselt prognoosida, kui suur oleks küttekulu ilma nendeta. Äsja lasin küll paigaldada eraldi el mõõtja küttesüsteemile, seega tulevikus saan täpsemalt andmeid koguda. Temperatuur tubades on tavapäraselt 23-25C.

Väga kirvemeetodiga pakun, et aastane küttekulu tuleb minu majal ~700-800 EUR. Tõsiseltvõetav ei ole kellegi eelneva pakutu, et maasoojuspump hoiaks 380-450 EUR aastas kokku ning seda minu 250 m2 maja pinda arvestades, reaalne oleks vast 200-250 EUR kokkuhoidu. Teemaalgataja 120m2 maja puhul tuleb küttekulu nii väike, et 3000 EUR suurem alginvesteering vaevalt kunagi ennast ära tasub (eeldusel, et maja on hästi soojustatud nagu ta ise väidab).
Külaline
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:
ToomasSuvi kirjutas:Plaan oli jah mingi kaminahi ka toetuseks kõrvale teha. Messil mingi müügimees rääkis et tal ülemus vahetas neli aastat vana Mitsu õhk-vesi pumba maakütte vastu ja sellega vähenes 250 ruutmeetrise maja küttekulu aasta lõikkes 150 eurot! On reaalne või on see müügimehe joga?
Mul on 250m2 hästi soojustatud uus maja Fujitsu waterstage õhk-vesi soojuspumbaga. Paraku väga lühikest aega, seega mingeid põhjapanevaid järeldusi küttesüsteemi kohta veel teha ei saa.

Kogu maja elektritarbimine 2014 veebruar oli ~1200 kWh, märts ~1000 kWh. Küttesüsteemi osa (koos boileriga) sellest võib olla circa 50-60%, arvestades, et eelnevalt korteris elades oli meil tavaline elektrikulu 600-700 kWh kuus (see oli ainult olmeelekter ja vannitoa el põrandaküte). Majas on soojatagastusega vent agregaat ja samuti kütan vahel ahju, seega raske täpselt prognoosida, kui suur oleks küttekulu ilma nendeta. Äsja lasin küll paigaldada eraldi el mõõtja küttesüsteemile, seega tulevikus saan täpsemalt andmeid koguda. Temperatuur tubades on tavapäraselt 23-25C.

Väga kirvemeetodiga pakun, et aastane küttekulu tuleb minu majal ~700-800 EUR. Tõsiseltvõetav ei ole kellegi eelneva pakutu, et maasoojuspump hoiaks 380-450 EUR aastas kokku ning seda minu 250 m2 maja pinda arvestades, reaalne oleks vast 200-250 EUR kokkuhoidu. Teemaalgataja 120m2 maja puhul tuleb küttekulu nii väike, et 3000 EUR suurem alginvesteering vaevalt kunagi ennast ära tasub (eeldusel, et maja on hästi soojustatud nagu ta ise väidab).
Aga see aasta ei olnud ei talve ega külma, millest siis üldse rääkida saab? Veebruari keskmine oli 0C, märts 3C. Külmaga tuleb kuu keskmiseks -10C ja enam, mitte 0C.
Külaline
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Amortiseerub loomulikult nii maasoojuspump kui ka õhk-vesi pump.
Ja tulevad peale uued ja efektiivsemad mudelid.
Aga tahaks teada, kas maakontuur ise on pikema elueaga? Kas näiteks üks maakontuur peab ära mitu pumbaagregaati?
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas keemik »

Minu loogika on selline, et mida soojapidavam on maja ja mida väiksem ta on, seda majanduslikult mõttetum on rajada väga kallist küttesüsteemi. Ma saan aru, et maasoojuspump koos kõige sinna juurde kuuluvaga võiks olla su 120 ruudusele majale ca 10 000 eurot. Õhk-vesi ca 5 000. Kui kaua sa saad kütta selle 5000 euro eest? Ma läheks veel kaugemale- kui mitu elektriradiaatorit sa saaksid 5000 euro eest ja kui kaua seda maja otseelektriga kütta? Kunagi lugesin passiivmaja promovat teksti, mille mõte oli umbes selline: passiivmaja lisaoojustuse maksab kinni kütteseadme ja katlaruumi puudumine, küttevajadus on nii väike, et puudub vajadus millegi muu, kui otsese elektrikütte järele. Lihtsalt veidi mõtlemisainet sulle juurde! Sa võiksid äkki panna siia kirja oma projektis arvutatud küttekulu, saaks edasi arvutada ja kalkuleerida!
Külaline
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:Amortiseerub loomulikult nii maasoojuspump kui ka õhk-vesi pump.
Ja tulevad peale uued ja efektiivsemad mudelid.
Aga tahaks teada, kas maakontuur ise on pikema elueaga? Kas näiteks üks maakontuur peab ära mitu pumbaagregaati?

Jah, tootja kohaselt on polüetüleentorude eluaeg minimaalselt 50 aastat.
Külaline
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Külaline »

keemik kirjutas:Minu loogika on selline, et mida soojapidavam on maja ja mida väiksem ta on, seda majanduslikult mõttetum on rajada väga kallist küttesüsteemi. Ma saan aru, et maasoojuspump koos kõige sinna juurde kuuluvaga võiks olla su 120 ruudusele majale ca 10 000 eurot. Õhk-vesi ca 5 000. Kui kaua sa saad kütta selle 5000 euro eest? Ma läheks veel kaugemale- kui mitu elektriradiaatorit sa saaksid 5000 euro eest ja kui kaua seda maja otseelektriga kütta? Kunagi lugesin passiivmaja promovat teksti, mille mõte oli umbes selline: passiivmaja lisaoojustuse maksab kinni kütteseadme ja katlaruumi puudumine, küttevajadus on nii väike, et puudub vajadus millegi muu, kui otsese elektrikütte järele. Lihtsalt veidi mõtlemisainet sulle juurde! Sa võiksid äkki panna siia kirja oma projektis arvutatud küttekulu, saaks edasi arvutada ja kalkuleerida!
Põlva 280m2 passiivmaja kütab kõige külmemal ja pimedamal aja minu mäletamist mööda kõige väiksem maapumba mudel (5 või 6kW)
Siit võib edasi mõelda.
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1007
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

keemik kirjutas:Minu loogika on selline, et mida soojapidavam on maja ja mida väiksem ta on, seda majanduslikult mõttetum on rajada väga kallist küttesüsteemi. Ma saan aru, et maasoojuspump koos kõige sinna juurde kuuluvaga võiks olla su 120 ruudusele majale ca 10 000 eurot. Õhk-vesi ca 5 000. Kui kaua sa saad kütta selle 5000 euro eest? Ma läheks veel kaugemale- kui mitu elektriradiaatorit sa saaksid 5000 euro eest ja kui kaua seda maja otseelektriga kütta? Kunagi lugesin passiivmaja promovat teksti, mille mõte oli umbes selline: passiivmaja lisaoojustuse maksab kinni kütteseadme ja katlaruumi puudumine, küttevajadus on nii väike, et puudub vajadus millegi muu, kui otsese elektrikütte järele. Lihtsalt veidi mõtlemisainet sulle juurde! Sa võiksid äkki panna siia kirja oma projektis arvutatud küttekulu, saaks edasi arvutada ja kalkuleerida!
Arvud on selgelt laest võetud. Sorry!
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas keemik »

Eks Põlva passivmaja ehitajal on omajagu raha ka üle, et sellega eksperimenteerida. Küsija maja on sellest veel 2 korda väiksem, siis peaks kütma 3 kW maasoojuspump. Mis selle rajamiskulu on?

Coolhouse: hinnad tulistasid puusalt, aga kas panin väga mööda? (http://www.abckliima.ee/erakliendile/to ... woyk112lct).

Arutlen, sest isegi mõtlen, millega võiks hakata planeeritavat maja kütma.
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1007
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

3 kW on väike number kuid vastavalt on olemas ka väiksemad soojuspumbad. Sellest tulenevalt ka väiksemad hinnad.
Saaks rääkida 4,5 kW 0/35 C maasoojuspumbast kuid tingimus on see et tahtjaid on hulgem. Muidu on nii et bränditooted on kallimad (ka see õhk-vesi soojuspump ,millele viitad).
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas keemik »

Mnjah, on silma jäänud 2500 euro kanti mudeleid ka siit-sealt. Ägedamad vennad ehitavad ka ise. Minu arvates ongi (ja ma pole ainus), õhk-vesi pumpade hind üle paisutatud, kui vaadata kasvõi seda mu viidatud Fujitsut.
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas officer »

Külaline kirjutas: Põlva 280m2 passiivmaja kütab kõige külmemal ja pimedamal aja minu mäletamist mööda kõige väiksem maapumba mudel (5 või 6kW)
Siit võib edasi mõelda.
...mõtleks siis edasi selliselt, et passiivmaja varustada PV on grid mikrotootmisega ja kasutada otsest elektrikütet, ntx põrandaküte.
Külaline
külaline

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Külaline »

officer kirjutas:
Külaline kirjutas: Põlva 280m2 passiivmaja kütab kõige külmemal ja pimedamal aja minu mäletamist mööda kõige väiksem maapumba mudel (5 või 6kW)
Siit võib edasi mõelda.
...mõtleks siis edasi selliselt, et passiivmaja varustada PV on grid mikrotootmisega ja kasutada otsest elektrikütet, ntx põrandaküte.
Sinna tahtsingi jõuda, tubli.
Kui lasta latt alla ja mitte teha passiivmaja, aga samas väga hea soojustusega, vendiga ja õhutihe.
Katusele 11kw paneele(mille saab täna hea rääkimisega õigest kohast 1euro 1w, võtmed kätte,) ja 140m2 maja otse elektri küttele. Jah see on küll kulukam välja ehitada, kui maaküte aga samas hooldus ja remondivaba.

Siit võib edasi mõelda ja arvutada :)
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1007
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Seletage siis oma plaan rohkem lahti.
Minu arusaam on et see maja tarbib aastas mingi koguse soojusenergiat.
Mitu kWth aastas kokku ?
Mitu kWth kuude lõikes kütteks ? (pakutud on kütte tarbimise osakaalud kui kogu aasta kokku on 1)
Jaan 0,155
Veebr 0,148
Märts 0,125
Apr 0,099
Mai 0,064
Juun 0
Juuli 0
aug 0
Sept 0,061
Okt 0,087
Nov 0,117
Dets 0,144

+tarbevee kulu .....kWth/a

Ja nüüd ma tahaks teada et kui on maja 140 m2 siis kuidas päikese ja kaablitega toa soojaks saaks ?
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Maaküte vs õhk-vesi %

Lugemata postitus Postitas officer »

Külaline kirjutas:
officer kirjutas:
Külaline kirjutas: Kui lasta latt alla ja mitte teha passiivmaja, aga samas väga hea soojustusega, vendiga ja õhutihe.
Aga miks väga hea soojustusega, vent....etc ei ole passiivmaja :roll:
Vasta